V dňoch 19. – 20. augusta 2024 sa v Šahách konali VIII. Svätoštefanské dni. Podujatie sa začalo verejnou diskusiou za okrúhlym stolom, počas ktorej Tibor Csenger, podpredseda Nitrianskej župy a László Gubík, predseda Združenia za spoločné ciele a riaditeľ Esterházyho akadémie, hľadali odpovede na otázku, kam smeruje politika maďarov žijúcich na Slovensku.
Ako v úvode povedal moderátor večera Csaba Kapusník, otázka, kam smeruje tunajšia maďarská politika, sa v poslednom desaťročí kladie často.
“Žiaľ, aj dnes vidíme, že maďarská politika a verejný život v Maďarmi obývaných častiach krajiny sa dostali do morálnej krízy, z ktorej sa pokúšame nájsť východisko”, povedal moderátor.
V úvode diskusie sa hovorilo o sile Maďarskej aliancie v regióne, o nepriaznivých výsledkoch volieb z posledného približne roka. Tibor Csenger sa nad tým zamyslel a povedal, že strana je silnou a dominantnou v župnej samospráve. Na regionálnej úrovni dosiahli veľa dobrých výsledkov, ale v celoštátnej politike to, žiaľ, už neplatí. Príčinu vidí zástupca župana v spôsobe uvažovania a konania ľudí ohľadne volieb. Kým na úrovni kraja ľudia volia konkrétneho človeka, ktorý dostáva dôveru, na parlamentnej úrovni volíme strany. A nie je isté, že etnickí maďarskí voliči budú v oboch voľbách hlasovať za tú istú stranu.
Na úspech je potrebný jasný program a čitateľné vedenie strany, povedal László Gubík a dodal, že v rámci Maďarskej aliancie nie je jasná ani vízia strany, ani jej jednota, tak ako tomu bolo v prípade SMK, ktorá vznikla v roku 1998.
“Niet pochýb o tom, že maďarská strana sa musí vrátiť do slovenského parlamentu. Podmienky na to však v ostatnom období neboli zo strany vedenia dané. Môže to urobiť jasnejšia a jednoznačnejšia komunikačná línia strany”, povedal.
Dodal: “Musíme navrátiť vieru a nádej v politiku našim maďarským komunitám.”
Svätoštefanské dni v Šahách pokračovali v utorok neskoro popoludní spomienkovou slávnosťou pri Soche svätého Štefana pred rímskokatolíckym kostolom. Ako povedal organizátor spomienkovej slávnosti, Csaba Kapusník: Dnes si pripomíname životné dielo štátnika, kráľa svätého Štefana, ktorý dal maďarskému národu nielen krajinu, ale aj vlasť, bezpečnosť a budúcnosť.
“Kde si teraz, kráľ Štefan, keď ťa potrebujeme?” – spýtala sa vo svojom príhovore Tímea Nagy ezt nem tudom, hogy használja a nevét, zástupkyňa primátora mesta Šahy a pokračovala tým, že “kráľ Štefan je tu s nami, nosíme ho v našich srdciach, stal sa našou súčasťou.”
Zdôraznila dôležitosť starostlivosti o domovinu, budovania spolupráce pre rozvoj našich obcí. “Žijúc ako menšina musíme pracovať na tom, aby sme zostali Maďarmi v našej rodnej zemi,” povedala. Poukázala aj na to, že sviatky sú dôležitými dňami, ktoré slúžia ako kotvy, ktoré poskytujú istotu správneho konania aj v pohnutých časoch. O 20. auguste povedala, že tento sviatok nie je zaprášenou tradíciou, ale pripomienkou našej minulosti a zdrojom nádeje pre našu budúcnosť rok čo rok.
Po príhovore položili mestské inštitúcie a občianske organizácie vence úcty k podstavcu Sochy svätého Štefana. K slávnostnej atmosfére prispelo aj krátke vystúpenie študentov z miestnych vzdelávacích inštitúcií.
VIII. Svätoštefanské dni v Šahách sa skončili recitálom na počesť diela Alberta Wassa v podaní obľúbeného maďarského herca, Károlya Rékasiho na mestskej radnici.
Dej prednáškového večera sa začína na začiatku 50. rokov minulého storočia v Amerike. Kompilácia, ktorá približuje duchovné a intelektuálne zápasy spisovateľa, ktorý bol po druhej svetovej vojne nútený utiecť z milovaného Sedmohradska a väčšinu života prežil v emigrácii ako aj útrapy jeho života po deportácii, je spojená najmä so ženami, ktoré zohrali v živote Alberta Wassa významnú úlohu (Éva Siemers, Elizabeth McClain, Éltető Marianne, Zita Szeleczky). Zážitok z predstavenia bol umocnený úryvkami z ľúbostných listov napísaných spomínaným ženám, z prozaických diel autora a ukážkami z filmu “Vráťte mi moje hory” a, samozrejme, silným a dojímavo krásnym hereckým výkonom Károlya Rékasiho, ktorý stvárnil úlohu spisovateľa.
Podujatie finančne podporilo župné zastupiteľstvo Nitrianskeho samosprávneho kraja.
fma/reflex
foto: Mátyás Morva/REflex24
Pridám komentár