Helyszíni drónfelvétel (Fotó: Tóth Béla)

V želiezovskom kaštieli Esterházyovcov sa po dlhých rokoch konečne začali práce na jeho obnove a záchrane. Miestna predstavivosť je však plná tajomstiev, najmä pokiaľ ide o legendami opradený “prepadnutý kaštieľ” v lese Hrable medzi Želiezovcami a Hronovcami, z ktorého dnes zostali už len ruiny. Nezachovali sa žiadne dokumenty, listiny ani iné dôkazy o jeho existencii.

V jednej z mestských častí Želiezoviec, vo Svodove (ktorý kedysi tvoril samostatnú administratívnu jednotku), sa nachádza ďalší kaštieľ, ktorý bol kedysi domovom bývalého maďarského premiéra Dénesa Berinkeyho. Okrem týchto kaštieľov sa v Želiezovciach zachovalo už len niekoľko historických budov, ako je Kostol sv. Jakuba, Sacherov dom či Soví dom.

O hrade alebo opevnení v oblasti však neexistujú žiadne konkrétne historické zmienky.

Hurkó vár térkép (Forrás: III. katonai felméárés 1869-1887, in: maps.arcanum.com)

Napriek tomu sa v monumentálnom diele Sámuela Borovszkého Uhorské župy a mestá, konkrétne v monografii Tekovskej župy, nachádza stručná zmienka o Svodove. Píše sa tam, že lokalitu nazývanú Nagy-Sár označovali aj ako „Hurka-vár“ a údajne tam kedysi stálo nejaké opevnenie.

Štúdium starých máp túto zmienku podporuje. Názov „Hurka-vár (Jaternický hrad)“ sa objavuje v treťom vojenskom mapovaní Rakúsko-Uhorska (1869–1887) a taktiež na vojenskej mape Maďarského kráľovstva z roku 1941. Žiadne ďalšie historické zdroje však túto hypotézu zatiaľ nepotvrdili.

Z toho vyplýva, že ak tam skutočne stálo nejaké opevnenie, pravdepodobne nešlo o veľký hrad, ale skôr o menšiu pevnosť slúžiacu vojenskej posádke. Strategicky totiž nejde o ideálne miesto pre väčšiu pevnosť, hoci v stredoveku mohla mať oblasť inú podobu.

História a presná poloha tohto tajomného „hradu“ zostáva dodnes nejasná a je predmetom výskumov.

Mesterséges intelligencával készítettett illusztráció

Predpokladaná lokalita sa nachádza pri železnici, na miernom vyvýšení. Podľa výskumov hradného historika Dr. Józsefa Dénesa sa v tejto oblasti nachádzalo dnes už zaniknuté nákladisko alebo zastávka. Je možné, že miesto zohrávalo určitú vojenskú úlohu v čase výstavby železničnej trate Čata–Levice (1887).

To by vysvetľovalo, prečo sa názov objavuje len na mapách z tohto obdobia, teda na treťom vojenskom mapovaní a v prvej polovici 20. storočia. Na mapách označená plocha zaberá približne 5 hektárov. Ďalší výskum a archeologické vykopávky by mohli pomôcť presne určiť miesto a charakter tohto záhadného opevnenia.

Ákos Csonka, Felvidék.Ma

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie