Mnohí z vás sa ešte ani nedozvedeli, že v Šahách sú tenisové kurty, a o tom, že naše mesto má storočnú tenisovú históriu, tobôž vie ešte menej ľudí. V nasledujúcich dvoch článkoch sa postaráme o to, aby sa to zmenilo. Ako prvé pomocou pána inžiniera Jána Lőwyho odhalíme minulosť, siahajúcu na začiatok 20. storočia…
Od začiatkov po II. svetovú vojnu
Prvý rozkvet tenisu v Šahách sa začal založením LAW Tennis Club-u začiatkom rokov 1900. V bezprostrednej blízkosti železničnej stanice bol vytvorený Honti Sportklub (Hontiansky športový klub), kde sa v zime korčuľovalo a v lete popri kolkárni boli k dispozícii aj 4 tenisové kurty. Zaujímavosťou je, že namiesto škváry bol použitý ipeľský piesok.
Oplatí sa poznamenať kvôli porovnaniu, že v tej dobe boli v Bratislave tiež 4 kurty, v Košiciach iba tri. Podľa rozprávania Jána Lőwyho sa tomu netreba diviť, veď v tom čase bolo naše mesto centrom Hontianskej župy, a tenisové kurty často navštevovali aj Budapešťania.
O tom, že sa tu každoročne organizovali vážne tenisové turnaje sa môžeme dozvedieť z novín Nemzeti Sport. Podľa správy z roku 1908 sa turnaj uskutočnil už šiestykrát.
„O povojnovom období sme nenašli údaje, to je asi vďaka tomu, že neboli možnosti hrať tenis na takej úrovni, ako predtým. To už aj preto, lebo môj otec, Juraj Lőwy bol v 1930-tych rokoch juniorským majstrom. Keby existoval tenisový život aj neskôr, určite by bol o tom rozprával. To je však isté, že v okolí dnešnej budovy pošty, kde v tej dobe bolo futbalové ihrisko, bol vytvorený aj jeden tenisový kurt“
– pripomína si svoje spomienky z detstva Ján Lőwy.
Od sedemdesiatych rokov po koniec XX. storočia
V sedemdesiatych rokoch sa v meste opäť začalo organizovanie kvalitného tenisu. Už pri výstavbe štadiónu a tréningového futbalového ihriska vyznačili miesto pre tenisové kurty a aj pre volejbalové ihrisko. Zo začiatku bol k dispozícii 1, neskôr 4 tenisové kurty, ešte v tom istom desaťročí. Toto všetko ale nestačilo, dlho na seba dalo čakať zavedenie inžinierskych sietí a dlhú dobu bola voda iba na polievanie.
Úplný nedostatok infraštruktúry sa ukončil v roku 1978, keď sa na kabinet a zároveň šatňu premenila dnes už legendárna zelená búda, ktorá mala iba niekoľko metrov štvorcových. Alžbeta Kollárová, Štefan Hanuska, Alexander Harna, Miroslav Kollár a Ján Lőwy urobili veľmi veľa pre oživenie a rozvoj tenisového života v meste v tom desaťročí a aj neskôr.
Oduševnelí športoví nadšenci si základy športu zo začiatku osvojovali autodidakticky. V roku 1983 sa Ján Lőwy oficiálne stal trénerom a začala sa príprava mladých talentov na profesionálnej úrovni. V strede 80-tych rokov už mladí tenisti zo Šiah začali dosahovať pozoruhodnejšie výsledky. Medzitým k zelenej búde pribudli dve kontajnerové budovy, ktoré boli prevezené zo Strojstavu, takže sa rozvíjala aj infraštruktúra. Milan Kyseľ bol v tom období jedným z našich najnadanejších tenistov, ktorý hral aj extra ligu. Momentálne je predsedom združenia v Topoľčanoch a doteraz si udržuje priateľské vzťahy so združením v Šahách.
V nasledujúcom období sa Šahy znovu dostali na mapu tenisu. Už v 80-tych rokoch vzniklo blízke priateľstvo s tenisovým klubom v Balážskych Ďarmotách. Po dobu 25 rokov si zmerali svoje sily hráči oboch miest v priateľských turnajoch. Vznikla aj medzinárodná spolupráca, na niektorých turnajoch si oba kluby posilňovali svoje družstvá hosťujúcimi hráčmi. Neskôr sa začal vyvíjať podobne dobrý vzťah aj s klubmi v Szobe a vo Vacove.
„Vedeli sme postaviť aj žiacke družstvá v každej vekovej kategórii. V strede 90-tych rokov sa naše družstvo žien prebojovalo do 2. ligy, čo bol vzhľadom na dané okolnosti obrovský úspech. Aj družstvo mužov súťažilo na krajskej úrovni a dosahovalo vynikajúce výsledky. Pustili sme sa aj do organizovania miestnych turnajov, objavili sa u nás legendárni slovenskí tenisti.”
Koncom 90-tych rokov sa tenisové kurty dostali do súkromného vlastníctva. Táto zmena bola vyvolaná dobrými úmyslami, spočiatku sa zdala byť užitočným nápadom, neskôr však vysvitlo, že to spôsobilo viac škody ako osohu. Na prelome tisícročia to bolo jednou z príčin úpadku, aby sa potom – za pomoci už známych veteránov a generácie, ktorá medzitým vyrástla – mohla začať s obnovenou energiou reorganizácia športového života v oblasti tenisu.
text a foto: Mátyás Morva
Pridám komentár