Környékünk dombvidék jellege a múlt évszázadok folyamán hozzájárult ahhoz, hogy itt javarészt észak-déli irányú kereskedelmi utak alakuljanak ki. A lapos alföld ezzel gazdaságilag össze volt kötve a dimbesdombos felfölddel. Ezeket a kereskedelmi utakat pedig védeni is kellett, ezért egy-egy magaslatra az ember erődítményeket emelt, amelyeket tovább fejlesztve alakot öltöttek a már általunk is jól ismert várak, illetve – mára sajnálatos módon – várromok. Csábrág után jöjjön ismét egy vártúra, ezúttal Kékkőt látogatjuk meg. Lássuk!
A 75-ös főúton a nagykürtösi kereszteződésnél ráhajtunk az 527-es útra, amelyen észak irányába haladva alig pár perc alatt már Szlovákia legkisebb városában találjuk magunkat. Itt két lehetőség adódik, mi döntjük el, hogy melyik útvonalon jutunk el a várhoz.
Az első opció szerint utunkat tovább kell folytassuk a városon áthaladó 527-es úton, ezt szintén észak irányában, majd úgy nagyjából hatszáz métert megtéve jobbra letérni egy kijelölt mellékútra: a mellékúton haladva körülbelül egy perc alatt kocsival már a vár alatt vagyunk.
A másik lehetőség abból áll, hogy az autónkkal leparkolunk a városban, majd a meredek utcákon felkapaszkodva eljutunk a Vár utcába (Zámocká ulica), majd azon végig menve szintén a várnál kötünk ki.
Kékkő vára nem a szó szoros értelmében vett vár, inkább egy barokk kastély. Ugyan még szépen látni a 12. századból megmaradt várfalakat, amelyek egyébként – a városból nézve – dominálják a kilátást. A Balassa család ősi fészke 1576-ban a török kezére jutott, majd nem sokkal később a sorsa teljesen megpecsételődött: tűzvész pusztította el, majd 1730-ban kezdődött el a ma is ismert barokk épületek felhúzása.
A várban található egyébként a Szlovák Nemzeti Múzeum egyik kiállítása is, amely főleg a játékokra és a bábokra fókuszál. Ugyancsak a várban található az 1759-ben megépített Szent Anna-kápolna is, ahol a már említett szent egyik ereklyéje is megtalálható. A már említett várfalak mellől pedig kitűnő kilátás nyílik az alant elterülő Kékkőre.
Ha már végeztünk a várnál, még mindig akad egy-két érdekesség a közelben. A vár tőszomszédságában a meredek hegyoldalon helyezkedik el a helyi egyházközség Kálváriája, amelyet a gesztenyefák sűrű sokasága ölel körbe. Ezeket a fákat a hagyomány szerit maguk a törökök ültették, mikor Kékkő vára a birtokukban volt.
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok