2021.06.16-án adták át ünnepélyes keretek között azt a kis betonerődöt, amely eredetileg az 1930-as évek derekán épült Csehszlovákia déli határvidéke védelmének érdekében. Az érdeklődőkhöz Mgr. Csúsz Péter, Jámbor László és MUDr. Kollár Ondrej megyei képviselők szóltak röviden, illetve kiemelt vendégként Ing. Lunter Ján, a Besztercebányai kerület elnöke, továbbá Pásztor Roman, Nagycsalomja polgármestere és Ing. Jóbová Zuzana, a kerület turisztikai felelőse. A felsorolt személyek komoly szerepet vállaltak abban, hogy a község újabb idegenforgalmi látnivalóval büszkélkedhessen. A szimbolikus szalagvágást a bunker megtekintése és rövid állófogadás követte, majd lehetőség nyílt a falumúzeum és a Pusztatemplom megtekintésére is.

A turisztikai célú fejlesztés kapcsán szerencsés helyzet állt elő, ugyanis egy telken található a már emlegetett bunker, a kapcsolódó időtálló információs táblákkal felszerelt tanpavilon és a csónakház, mely jelenleg is rendeltetésszerűen használatban van, ám Pásztor Roman polgármester szerint hamarosan sor kerülhet a korszerűsítésére.

„A »B« típusú kis erőd egy oldalsó lőréssel rendelkezik, mint az »A« típusúak, a másik lőrés viszont arctüzet biztosít az ellenség irányába. Kétféle válfaja van: a B1 (az ellenséggel szembeni nézetből az oldalsó lőrés a jobboldalon van) és a B-2 (bal). A két lőrés között bezárt szög nagysága szerint B1(2)-80, 90 és 100”

– olvasható a tanpavilon egyik képekkel is illusztrált tábláján.
Ing. Lunter Ján megyei elnök

 Ugyanitt az is kiderül, hogy a szóban forgó B1-90-es kis erőd hatodik volt a helyi védelmi rendszeren belül, mely az Ipolyon átívelő híd előtti területen lett kialakítva, és egy tankakadály is része volt. A bunker megmaradásának titkát már Pásztor Roman meséli portálunknak: nem lett volna lehetőség a környező házak megrongálása nélkül felrobbantani, ezért megmaradt hírmondónak a mintegy 1800 kiserőd közül. A Magyarországhoz csatolt részeken a hasonló erődök túlnyomó részét eltávolította a magyar hadsereg.

„Sokan nem is tudták a faluban sem, hogy létezik egy ilyen bunkerunk, és ráadásul pont ugyanott van, ahol a csónakház – úgy döntöttünk, a terület egy turisztikai központ lesz. A Besztercebányai Önkormányzat képviselői kedvezően fogadták az ötletet, látogatásuk után biztosítottak a támogatásukról.”

A fejlesztés konkrétan a bunker rekonstruálását, impregnálását és a környezetének megtisztítását foglalta magába – a folyamat során különös figyelmet fordítottak az autentikus kivitelezésre.

Balról: MUDr. Kollár Ondrej, Jámbor László, Ing. Lunter Ján, Pásztor Roman és Mgr. Csúsz Péter

„Hála Istennek használni, soha nem használták a bunkert. Mire elkészült, a csehszlovákok kénytelenek voltak feladni a területet. A helyiek tiltakoztak a bunker megsemmisítése ellen – 65cm-es vasbetonról van szó, ha ezt felrobbantották volna, a környező épületek sem maradnak épen. A tanpavilonban kifüggesztett táblákon olvasható a részletes történet.”

Pásztor Roman elmondta, községszerte számos látnivalóval várják az érdeklődőket: a frissen rekonstruált bunkeren túl ott a csónakház, a falumúzeum, illetve a Pusztatemplom. Nem csupán a történelem elevenedik meg Nagycsalomja területén, bőven akad lehetőség az aktív kikapcsolódásra is, például a csónakháztól nem messze kanyargó Ipoly hosszú szakasza nyugalmas víz, az evezés kezdők és családosok számára is biztonságos. A jó karban lévő helyi szabadtériszínpad állandó használatban van a szezon során, így kulturális rendezvényből sincs hiány.

„A terveink közt szerepel felvirágoztatni a borturizmust, a pincék adottak a környéken és egy korábbi fejlesztés kapcsán már nagyrészt elkészültek a hozzájuk vezető leaszfaltozott utak – akár biciklitúrákon is részt vehetnek a sportolni vágyók.”

A szimbolikus szalagvágást a bunker megtekintése és rövid állófogadás követte…

A csónakkölcsönzést előre kell egyeztetni, ezzel kapcsolatban minden információ megtalálható lesz az idény kezdetére a község kétnyelvű honlapján – kisebb és nagyobb csoportok jelentkezését egyaránt várják, a kapacitás bőséges.

„Azoknak ajánlom a községünk által nyújtott lehetőségeket, akik elsősorban a múlt iránt érdeklődnek, hiszen itt nem akvaparkokról van szó, hanem történelmi jelentőségű helyszínekről, hagyományos-autentikus környezetben. Emellett az aktív életmódot kedvelőknek is, a csónakázást például úgy kell elképzelni, hogy a csónakháztól nagyjából 150 méter választja el a folyót. A csónakot fel lehet kapni, és közös erővel, kézben elvinni stégig, ahol lehetőség nyílik akár több kilométernyi nyugodt csónakázást átélni a sportolóknak vagy az természet nagy kedvelőinek”

– zárta egy rövid ajánlóval nyilatkozatát Pásztor Roman polgármester.

fotók: REflex24/Morva Mátyás

Címkék: , , , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.03.28.

Villanyszerelő és infulenszer egyben – egy jópofa Ipoly menti csapat, akit felvillanyoz az elektromosság

Egy teljesen új villanyszerelési személetet képvisel egy fiatal csapat az Ipoly mentén.A mai, digitális korban egyre nagyobb hangsúly…

2025.03.31.

Intézményt akarunk vagy minőséget?

Hangzott el a kérdés 2025. március 6-án az ipolysági városházán a Honti Kaszinó rendezvényén. Voltunk, vagyunk. Leszünk? című…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb