Mokos Attila színművész Zselízen született, gimnáziumi tanulmányait is szülővárosában végezte. 1984-től a Magyar Területi Színház kassai Thália Színpadának színésze. 1989-1993 között a pozsonyi Színművészeti Főiskolán tanult, majd a Komáromi Jókai Színház tagja lett, amelynek 1995-2001-ben művészeti vezetője, 1996-1997-ben megbízott igazgatója lett. 

Azt mondják, a színészetre születni kell. Te mikor hallottad meg a színpad hívó szavát? Mi szerettél volna lenni gyermekkorodban?

Nincsenek konkrét emlékeim, csak az rémlik, hogy nagy világutazásokról álmodoztam.

Hogy emlékszel vissza a diákéveidre?

Az általános iskolában egy ideig a barakkban tanultunk. A nagy kályha, amivel télen fűtötték az osztályt, sok betyárságra csábított. A gesztenye hatalmasakat durrogott benne. Jó tréfa volt. Remek, nagy iskola voltunk, sok jó tanítóval. Télen volt jégpályánk, nyáron pedig úszótanfolyamra jártunk. Számomra legkedvesebb a természetjárás volt. A gyerekkorom legizgalmasabb színtere a Schubert-park volt.

Szívesen gondolok vissza a gimis évekre is, hangulatát a mai napig érzem, bár igaz, időnként kilógtam a sorból apró lázadásaim végett. Például gyűlöltem a kötelező május elsejei felvonulásokat.

A főiskolát 1989-ben kezdtem és rögtön jött a bársonyos forradalom. Izgalmas időszak volt, a legmeghatározóbb az életemben. Rendkívül nyitott és jó képzést kaptunk, aminek köszönhetően sok nemzetközi színházi fesztiválon vehettünk részt, és hirtelen megnyílt előttünk a világ (Giessen, Párizs, Valletta, Krakkó, Zakopane, Sydney). A harmadik szemesztert Budapesten végeztem (ezt manapság Erasmusnak hívják). Remek tanárok vettek kezük alá, Iglódi István és Avar István. Az iskola mellett betekintést kaptam a fővárosi színházi életbe is.

Friss diplomásként a Komáromi Jókai Színházhoz szerződtem, és a mai napig a társulat tagja vagyok. Ez alatt a több mint harminc év alatt volt időm megismerni a felvidéki magyar színjátszást. Voltam igazgató, művészeti vezető hosszú évekig és néha embert próbáló helyzetekkel szembesültem. Gondolok itt a Mečiar-Hudec korszakra, mikor is a politikusok szemében szálka volt a színházunk.

A főiskola elvégzése után az egyik siker a másikat váltotta fel.

Nem könnyű a „siker” fogalmát értelmezni. Szívesen emlékszem vissza egy-egy alakításra, amik talán meghatározóak voltak a pályámon. Például Beckett: Godot-ra várva, Goldoni: Mirandolina-Forlipopoli, Szomory: II. József, Shakespeare: III. Richard. A „kassai Tháliás” és a főiskolai előadásokkal együtt közel száz bemutató van mögöttem. A vendégszereplések is meghatározóak voltak pályámon: Győri Nemzeti Színház, nyitrai színház (DAB), pozsonyi L+S Stúdiószínház.

A színházi rendezőkből mazsolázva Béres Attilát, Iglódi Istvánt, Verebes Istvánt, Valló Pétert, Martin Hubát és Benedek Miklóst emelném ki. Velük rendkívül izgalmas és jó volta munka.

A nézők több alkalommal láthattak filmvásznon, illetve a televízióképernyőn is.

A színpad mellett a filmesek is megtaláltak, ami külön ajándék, lehetőség a színész számára. Ugyan nem számoltam össze, de hozzávetőlegesen 25-30 filmben játszottam, beleértve az iskolai vizsgafilmeket és a tévésorozatokat is. Többször forgattam Csehországban és Budapesten is. A játékfilmek közül A lélek nyugalma (Pokoj v duši), Barackliget (Marhulový ostrov), Köszönöm, jól! (Ďakujem, dobre), Cigány (Cigán) emelném ki. Ezek a filmek voltak a legfontosabbak. Több film kijutott a nagy nemzetközi filmfesztiválokra is, például Cannes-ba, Berlinbe vagy Karlovy Varyba. Ezt sikerként könyvelem el, ami motivál is.

A felkészülés című filmmel „eljutottunk” egészen az Oscar-díj előszobájáig, és remélem egyszer talán…

Szerinted mi a színész feladata a mai időkben?

A magyar kultúra és identitás őrzése a legfontosabb feladata, küldetése színházunknak, és ez természetesen mint egyénre, színészre, rám is érvényes.

Akad-e olyan szerep, amelyet mindenféleképpen szeretnél eljátszani a jövőben?

Sosem voltak szerepálmaim, bízom benne, hogy a jó szerepek megtalálnak akár a színpadon, akár filmvásznon.

Mit jelent számodra Zselíz, ha hazajössz, mivel foglalatoskodsz?

Amikor csak az időm engedi, egy-két napra hazaugrom a szüleimhez. Legtöbbször a kertben teszek-veszek valamit, ez egyben pihenés is számomra. Ugyan szívesen jövök haza, de sajnos a városra, és a régi barátokra már alig-alig marad időm. Mit jelent számomra a szülőváros? Talán a fészek melegét, ahonnan elindultam. A gyerekkor, az iskola, a Schubert-park a CSEMADOK fesztiválokkal, a Garam meghatározóvá váltak az utamon.

Díjak, elismerések: Pro Probitate-Komárom (2009), Pro Urbe-Zselíz (2009), Moveast Filmfesztivál alakítás díja-Pécs (2009), „Igric”, a Szlovák Filmszövetség díja (2010), A Szlovák Film Akadémia „Slnko v sieti” a legjobb férfi főszereplő díja (2010 és 2014), Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja – életmű díja (2014), Ferenczy Anna-díj (több alkalommal), Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (2015).

Címkék: , , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2024.11.22.

Csemadok 75 jubileumi ünnepség Léván

A Felvidéken élő magyarság kulturális vonalon immár 75 éve a Csemadok égisze alatt fejti ki a legsokoldalúbb tevékenységét.…

2024.11.23.

Zajlik az András-napi vásár Zselízen

A hideg, a hó mostanra megérkezett, az idő viszont ennek ellenére kibírható az András-napi vásáron Zselízen is. Minden…

2024.11.25.

Csellóvarázslat Ipolyságon

A komáromi gyökerekkel rendelkező Rácz Cello Quartett zenekar idén már másodjára töltötte meg színültig az ipolysági városháza esketőtermét.…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb