Mára talán az egyik legkevésbé ismert, korának viszont mindenki által megbecsült ipolysági polgára Hornyák Odiló volt, aki Budapesten látta meg a napvilágot 1888-ban. Mint családjából mindenki, ő is egyetemi végzettséggel rendelkezett: a testnevelési főiskola elvégzése után egy ideig Budapesten, majd Pozsonyban fejtette ki pedagógiai tevékenységét, ahol – a Felvidéken elsőként – megalapította a Kiskárpátok Cserkészcsapatot.

Hornyák Odiló (forrás: Korpás Árpád – N. Tóth Anikó – Tóth Tibor (szerk.): Egy évszázad a történelem sodrásában. Az Ipolysági Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium jubileumi évkönyve 1913-2013.)

Utóbbi városban ráadásul az helyi sportklub, a mára legendássá vált Pozsonyi Torna Egylet – a kor egyik közismert sportegyesülete – vezetőjeként és edzőjeként is tevékenykedett.

Ahogyan az minden számára ismert, a trianoni államfordulat megannyi magyar ember életét érintette: így volt ez Odilóval is, de ő az impériumváltást követően sem távozott Magyarországra, maradt az újonnan megalakult Csehszlovákiában. 1925-ig Érsekújvárott, majd 1927-től egészen 1944-ig az ipolysági gimnáziumban dolgozott, de városunkban tevékenysége korántsem korlátozódott csupán az iskolára.

A gimnázium sportszertárának elsőosztályúvá tétele mellett alapító tagja volt a helyi Szokolyi Alajos Sportegyesületnek, szervezője a városi sportéletnek: a gimis diákokkal minden tanév végén nagyszabású sportünnepélyt rendezett, ami a korban igazi hagyománnyá vált Ipolyságon.

Képek az Ipolysági Tornaünnepélyről (forrás: Korpás Árpád – N. Tóth Anikó – Tóth Tibor (szerk.): Egy évszázad a történelem sodrásában. Az Ipolysági Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium jubileumi évkönyve 1913-2013.)

Mindemellett évekig edzője volt a – a mindenki által csak IFC-nek nevezett – Ipolysági Football Clubnak, ahol sok, később hírnévre szert tett labdarúgót nevelt ki, mint például Daucsík Ferdinándot (Ferdinand Daučík), csehszlovák válogatottat, a későbbiekben a Barcelona edzőjét. További említésre érdemlő nevek: Hornok Károly sífutó, Bényi Károly gerelyvető.

Hornyák a Pozsonyi Torna Egylettel, mint annak vezetője (Turczel Lajos: Magyar sportélet Csehszlovákiában 1918-1938. )

Sokoldalú tevékenységéből nem hagyhatjuk ki a helyi cserkészet megszervezését sem: csapatának az országjárás és a tanulmányi kirándulások mellett a nyári táborozásokkal szerzett felejthetetlen élményeket: az utolsó ilyen kirándulás Zselíz mellett volt a Garam mentén, 1944 nyarán. Az év decemberében a világháború elérte Ipolyságot is, a gimnáziumot evakuálták.

Az ismételt határváltozások következtében már Magyarországra települt át, vissza Budapestre, ahol igen hamar, 1953-ban hunyt el.

Címkék: , , , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.03.28.

Villanyszerelő és influenszer egyben – egy jópofa Ipoly menti csapat, akit felvillanyoz az elektromosság

Egy teljesen új villanyszerelési személetet képvisel egy fiatal csapat az Ipoly mentén.A mai, digitális korban egyre nagyobb hangsúly…

2025.03.31.

Intézményt akarunk vagy minőséget?

Hangzott el a kérdés 2025. március 6-án az ipolysági városházán a Honti Kaszinó rendezvényén. Voltunk, vagyunk. Leszünk? című…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb