Az őszi időszakban az egyik legfontosabb esemény mindig is a szüret volt. Az ehhez kapcsolódó hagyományos ételek elkészítését elevenítettük fel egy közös sütés erejéig Egegen, Hagony Marika néninél és lányánál, Csillánál, akik mindketten a helyi óvoda – nyugalmazott és jelenlegi – óvónénijei.

Fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn

Amikor belépek a takaros udvarba, kellemes hangulat fogad: piros-fehér-zöld muskátli az ablakokban, fekete cica kukucskál, Eper kutyus vakkantása jelzi, hogy megjöttem. Igazi megnyugtató falusi hangulat.

Finom musttal, hájas pogácsával kínálnak a háziak, szívből jövő kedvességgel fogadnak.

A konyhában a falon ott lóg a Házi Áldás, a Szózat és a Székely Himnusz: tudom, jó helyen vagyok. Kiderül, az elmúlt napokban szüreteltek, így kicsit megkésve sütjük majd a kalácsot, de így legalább mindenre lesz idő. Egy kis mesélésre is a régi időkről.

Diós és mákos kalács (fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Marika nénitől megtudtuk, hogy

“régen a szüretkor sokféle étel készült a dolgos szüretelők és a rokonságból, faluból érkező segítők számára. A szüreti ebédből nem hiányozhatott a kacsából készült húsleves, a sült kacsa ludaskásával, káposztával, valamint a köménymagos, zsíros csavart sós. A sok sós étel mellé szüreti mákos és diós kalácsot sütöttek a gazdasszonyok.”

Élmény a megkészített régi vajlingok, darálók, tejeskandli, zsírosbödön között készülődni a sütéshez. Öröm ezeket a régi edényeket, tálakat használni, amiken rajta van a régi idők szüreti nyüzsgésének hangulata.

Tejeskandli (fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Hogy még jobban megidézzük a kor szellemét, népviseletbe öltözve készítettük el a kalácsot. Kiderül, hogy a jó öreg masina is ott van még a nyári konyhában, és működik is, így megegyezünk, hogy abban sütjük meg a kalácsot. Amit csak tudunk hagyományos eszközökkel és hozzávalókkal készítünk.

Marika néni mini gyűjteménye (Fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Marika néninek a konyhai kis polcán régi kancsócskáinak gyűjteményére nézve is csak a régi idők hangulata erősödik fel.  A jelenleg gyümölcsöstálként szolgáló egykori levesestálnak is külön története van, amit Marika néni büszkén mesél:

„A régi lakodalmakban, amelyekbe még nagyon sok vendég volt hivatalos, a falu apraja-nagyja adta kölcsön a tálakat, edényeket, tányérokat, hogy legyen elég a lakodalmi asztalokon. Hogy mindenkihez visszakerüljön a sajátja a lagzi után, az aljára ráírták a nevük kezdőbetűit, hogy tudják, ki adta kölcsön. A tálat megfordítva az alján láthatjuk a HI monogramot, amelyek Hagony István, apósom nevének kezdőbetűi., az évszám 1936. Nem egy mai darab, nagyon vigyázok rá.” 

Levesestál 1936-ból (Fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Az estébe nyúló délutánt a sütés hangulata lengte be, sok régi történetet megismerve. Azt az egyet sajnálom, hogy a megsült kalács illatát nem tudom ilyen formában megmutatni. De ha elkészítik, teljes lesz az élmény, íz és illat terén is.  Lássuk, hogyan készül ez a finom kalács, és utazzunk vissza készítése által a régi idők szüreti hangulatába.

Hozzávalók:
A tésztához   
100 dkg simaliszt
2 db tojás
5 dkg élesztő
3 dl tej
20 dkg porcukor
20 dkg zsír
fél citrom reszelt héja
1 csipet só
A mákos töltelékhez
1 nagy bögre darált mák (darált)
1 nagy bögre kristálycukor
2 dl tej
A diós töltelékhez
1 nagy bögre dió (darált)
1 nagy bögre kristálycukor
fél citrom reszelt héja
2 dl tej
A kenéshez
1 db tojás

A hozzávalók (Fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Elkészítése:

A 1 dl tejbe felfuttatjuk az élesztőt egy kis cukorral, addig a lisztet leszitáljuk egy tálba, hozzáadjuk a csipet sót, zsírt, cukrot, a két tojást és a reszelt citromhéjat. Amikor felfutott a tejbe az élesztő, hozzáadjuk a tálban előkészített hozzávalókhoz, és a maradék tejjel bedagasztjuk.  Akkor jó, amikor szépen elválik az edény falától. Körülbelül egy órán át kelesztjük. Addig megcsináljuk a töltelékeket. A bögre mákot és a cukrot összekeverjük és ráöntjük a meleg tejet.

”Azért kell megmelegíteni a tejet, hogy a kristálycukor is elolvadjon”

tudtuk meg Marika nénitől.

A megsült kalácsok (fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)
Egegi szüreti kalács (Fotó: Gyekiczky Adrienn)

Ugyanígy járunk el a diós töltelék elkészítésénél is, csak abba belekeverjük a reszelt citromhéjat is. Amikor a tésztának való megkelt, két részre osztjuk, kinyújtjuk, és a tészta egyik felébe beletöltjük a mákos, a másikba a diós tölteléket. A tészta rövid széleit behajtjuk és feltekerjük. Zsírral kikent, liszttel kiszórt tepsibe rakjuk a nyers kalácsokat és jól megszurkáljuk, majd tojással lekenjük a tetejét. 40-45 percig sütjük 180 fokon, míg szép aranybarnára nem sül a teteje. Kihűlve szeleteljük, de azt úgysem bírjuk kivárni.

A három generáció: Marika néni, Csilla és Orsi (fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Köszönjük szépen a receptet Marika néninek! Kellemes sütést mindenkinek!

Címkék: , , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.03.28.

Villanyszerelő és influenszer egyben – egy jópofa Ipoly menti csapat, akit felvillanyoz az elektromosság

Egy teljesen új villanyszerelési személetet képvisel egy fiatal csapat az Ipoly mentén.A mai, digitális korban egyre nagyobb hangsúly…

2025.03.31.

Intézményt akarunk vagy minőséget?

Hangzott el a kérdés 2025. március 6-án az ipolysági városházán a Honti Kaszinó rendezvényén. Voltunk, vagyunk. Leszünk? című…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb