Az őszi időszakban az egyik legfontosabb esemény mindig is a szüret volt. Az ehhez kapcsolódó hagyományos ételek elkészítését elevenítettük fel egy közös sütés erejéig Egegen, Hagony Marika néninél és lányánál, Csillánál, akik mindketten a helyi óvoda – nyugalmazott és jelenlegi – óvónénijei.

Fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn

Amikor belépek a takaros udvarba, kellemes hangulat fogad: piros-fehér-zöld muskátli az ablakokban, fekete cica kukucskál, Eper kutyus vakkantása jelzi, hogy megjöttem. Igazi megnyugtató falusi hangulat.

Finom musttal, hájas pogácsával kínálnak a háziak, szívből jövő kedvességgel fogadnak.

A konyhában a falon ott lóg a Házi Áldás, a Szózat és a Székely Himnusz: tudom, jó helyen vagyok. Kiderül, az elmúlt napokban szüreteltek, így kicsit megkésve sütjük majd a kalácsot, de így legalább mindenre lesz idő. Egy kis mesélésre is a régi időkről.

Diós és mákos kalács (fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Marika nénitől megtudtuk, hogy

“régen a szüretkor sokféle étel készült a dolgos szüretelők és a rokonságból, faluból érkező segítők számára. A szüreti ebédből nem hiányozhatott a kacsából készült húsleves, a sült kacsa ludaskásával, káposztával, valamint a köménymagos, zsíros csavart sós. A sok sós étel mellé szüreti mákos és diós kalácsot sütöttek a gazdasszonyok.”

Élmény a megkészített régi vajlingok, darálók, tejeskandli, zsírosbödön között készülődni a sütéshez. Öröm ezeket a régi edényeket, tálakat használni, amiken rajta van a régi idők szüreti nyüzsgésének hangulata.

Tejeskandli (fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Hogy még jobban megidézzük a kor szellemét, népviseletbe öltözve készítettük el a kalácsot. Kiderül, hogy a jó öreg masina is ott van még a nyári konyhában, és működik is, így megegyezünk, hogy abban sütjük meg a kalácsot. Amit csak tudunk hagyományos eszközökkel és hozzávalókkal készítünk.

Marika néni mini gyűjteménye (Fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Marika néninek a konyhai kis polcán régi kancsócskáinak gyűjteményére nézve is csak a régi idők hangulata erősödik fel.  A jelenleg gyümölcsöstálként szolgáló egykori levesestálnak is külön története van, amit Marika néni büszkén mesél:

„A régi lakodalmakban, amelyekbe még nagyon sok vendég volt hivatalos, a falu apraja-nagyja adta kölcsön a tálakat, edényeket, tányérokat, hogy legyen elég a lakodalmi asztalokon. Hogy mindenkihez visszakerüljön a sajátja a lagzi után, az aljára ráírták a nevük kezdőbetűit, hogy tudják, ki adta kölcsön. A tálat megfordítva az alján láthatjuk a HI monogramot, amelyek Hagony István, apósom nevének kezdőbetűi., az évszám 1936. Nem egy mai darab, nagyon vigyázok rá.” 

Levesestál 1936-ból (Fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Az estébe nyúló délutánt a sütés hangulata lengte be, sok régi történetet megismerve. Azt az egyet sajnálom, hogy a megsült kalács illatát nem tudom ilyen formában megmutatni. De ha elkészítik, teljes lesz az élmény, íz és illat terén is.  Lássuk, hogyan készül ez a finom kalács, és utazzunk vissza készítése által a régi idők szüreti hangulatába.

Hozzávalók:
A tésztához   
100 dkg simaliszt
2 db tojás
5 dkg élesztő
3 dl tej
20 dkg porcukor
20 dkg zsír
fél citrom reszelt héja
1 csipet só
A mákos töltelékhez
1 nagy bögre darált mák (darált)
1 nagy bögre kristálycukor
2 dl tej
A diós töltelékhez
1 nagy bögre dió (darált)
1 nagy bögre kristálycukor
fél citrom reszelt héja
2 dl tej
A kenéshez
1 db tojás

A hozzávalók (Fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Elkészítése:

A 1 dl tejbe felfuttatjuk az élesztőt egy kis cukorral, addig a lisztet leszitáljuk egy tálba, hozzáadjuk a csipet sót, zsírt, cukrot, a két tojást és a reszelt citromhéjat. Amikor felfutott a tejbe az élesztő, hozzáadjuk a tálban előkészített hozzávalókhoz, és a maradék tejjel bedagasztjuk.  Akkor jó, amikor szépen elválik az edény falától. Körülbelül egy órán át kelesztjük. Addig megcsináljuk a töltelékeket. A bögre mákot és a cukrot összekeverjük és ráöntjük a meleg tejet.

”Azért kell megmelegíteni a tejet, hogy a kristálycukor is elolvadjon”

tudtuk meg Marika nénitől.

A megsült kalácsok (fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)
Egegi szüreti kalács (Fotó: Gyekiczky Adrienn)

Ugyanígy járunk el a diós töltelék elkészítésénél is, csak abba belekeverjük a reszelt citromhéjat is. Amikor a tésztának való megkelt, két részre osztjuk, kinyújtjuk, és a tészta egyik felébe beletöltjük a mákos, a másikba a diós tölteléket. A tészta rövid széleit behajtjuk és feltekerjük. Zsírral kikent, liszttel kiszórt tepsibe rakjuk a nyers kalácsokat és jól megszurkáljuk, majd tojással lekenjük a tetejét. 40-45 percig sütjük 180 fokon, míg szép aranybarnára nem sül a teteje. Kihűlve szeleteljük, de azt úgysem bírjuk kivárni.

A három generáció: Marika néni, Csilla és Orsi (fotó: REflex24/Gyekiczky Adrienn)

Köszönjük szépen a receptet Marika néninek! Kellemes sütést mindenkinek!

Címkék: , , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2024.11.22.

Csemadok 75 jubileumi ünnepség Léván

A Felvidéken élő magyarság kulturális vonalon immár 75 éve a Csemadok égisze alatt fejti ki a legsokoldalúbb tevékenységét.…

2024.11.23.

Zajlik az András-napi vásár Zselízen

A hideg, a hó mostanra megérkezett, az idő viszont ennek ellenére kibírható az András-napi vásáron Zselízen is. Minden…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb