Körbe zenélte Szlovákiát és Magyarországot, milliók kattintottak a dalarai a YouTube-on és egy DJ verseny apropóján a Balaton Sound-on is fellépett. Legbelül mégis egy ipolysági srác maradt, aki máig szülővárosában él. Giovanni Vitello pár napja egy kéréssel fordult hozzám, mire azt válaszoltam: természetesen segítek, ha cserébe hajlandó interjút adni. A következő bekezdésekből többek közt kiderül, hogyan készíti egy producer a dalait, mi a remix és a bootleg közt a különbség és természetesen az is, hogy miféle ötlettel keresett meg…
Hogyan váltál lemezlovassá, illetve producerré? Melyik voltál előbb?
A zene mindig is közel állt hozzám, az egész családom nagy zenekedvelő. De hogyan is jött ez? Középiskolás éveim során, talán 15 éves lehettem, egy elhúzódó betegség miatt sokáig otthon kellett ülnöm. Akkor letöltöttem a Virtual DJ nevű szoftvert és elkészítettem az első mixeimet. Persze akkor még csak a szűk baráti körömnek mutattam meg a dalokat, akiktől meglepően biztató visszajelzéseket kaptam. Annyira megtetszett, hogy tovább képeztem magam. Manapság zenélés nélkül egyszerűen nem tudnék élni.
Szóval lemezlovas lettem. Utána jött a zeneszerkesztés, eleinte mashup-ok készültek, később belevágtam a remixek gyártásába is. Ez utóbbi egészen jól ment, hála Istennek a kollégáim máig sokat játsszák ezeket a dalokat.
A sok pozitív visszaigazolás miatt a produceri pályán is elindultam, azaz: időnként saját szerzeményekkel is előrukkolok.
Tehát a DJ más dalait játssza, a producer pedig saját dalokat csinál…
Pontosan. A kettő jól megfér egymás mellett.
Mesélj arról, hogy Te milyen zenét játszol, készítesz?
Ez egy nehéz kérdés. Persze van rövid válasz: elektronikus könnyűzenét játszom. A hosszabb válaszhoz el kell magyarázzak néhány dolgot. Folyamatosan változnak az elektronikus zenei trendek és ehhez igazodnia kell minden valamirevaló előadónak. Amikor a pályára léptem, különböző román slágerek voltak a toppon.
Akkorát fordult a világ azóta, nem volna jó ötlet bármelyik klubban is előhozakodni velük. Más szelek fújnak, én pedig jelenleg elsősorban g-house-t, bass-house-t és future-house-t játszok.
Hogy alakul a pályafutásod, mire vagy a legbüszkébb?
A pályafutásomat illetően nem panaszkodhatom. Évről évre fejlődöm, egyre több lehetőség kínálkozik. Rengeteg időt szentelek a zenének, de még mindig van mit tanulnom…
A kérdés második felét bontsuk kétfelé. Először is nézzük a fellépéseket. Arra vagyok a legbüszkébb, hogy játszhattam a Balaton Sound fesztiválon, a Finlandia Stagen. Egy DJ verseny keretei közt jutottunk ki: Sined- Denis Virág barátom Zselízről és jómagam.
Szerencsénk is volt, mindig azt mondom, hogy szerencse is kell egy zenei karrier felépítéséhez. Jókor lenni jó helyen, így is fogalmazhatnák.
Szóval évről évre megszervezték ezt a versenyt, de 2018-ig mindig csak a Magyarországon élő DJ-k nevezhettek. Éppen akkor vált nemzetközivé, így arra jutottunk, semmiképp sem árthat megpróbálni.
Egy online szavazásból állt a verseny, ahol a közönség a zenéik alapján értékelte a DJ-ket. Az első három élőben is megmutathatta a fesztivál során, mit tud, mi pedig bekerültünk közéjük.
Sosem fogom elfelejteni az érzést, hogy ott zenélhettem. Este hattól nyolcig, előttem a közönség, mögöttük a Balaton víztükre és a naplemente. A színpad előtt megjelentek Szlovákia DJ óriásai és biztatóan lobogtatták az ország zászlaját. Mindennél többet jelentett akkor számomra az elismerésük.
Másodszor pedig a saját dalaimra vagyok igazán büszke. Utoljára az Over You jelent meg, azt nagyon szeretem. Korábban nagyot szólt az Arabic, Kylrad kollégámmal közösen készítettem. Akkoriban rengeteget játszották: más DJ-k a klubokban és elsősorban a magyarországi rádiók. Páran még fel is dolgozták, azaz remixelték. Kiemelném még a Namib címűt, amely több mint 4 millió kattintást ért el a YouTube-on…
Hozzá kell még tennem, hogy az is büszkeséggel tölt el, amikor a rádiókban a saját alkotásaimat hallom.
Ezt egyfajta dicséretnek fogom fel, a legjobbaktól érkező elismerésnek. Számomra ez az igazán fontos, nem pedig az, hogy például én a legyek legjobb.
Hogy készül el egy dal, amelynek Te vagy a producere? Vegyük például az Over You-t…
Hát, először is elkészítem a zenei alapot. Közben, vagyis állandóan keresgélem az énekesnőket online. Általában azokat a videókat nézem meg a YouTube-on, ahol tehetséges énekesnők éneklik mások dalait, tehát cover videókat gyártanak. Ha valamelyiknek megtetszik a hangja, tehát beleillik az általam éppen megálmodott dalba, akkor igyekszem felvenni vele a kapcsolatot online.
Az Over You esetében is így történt. Találtam egy tehetséges holland dalszövegíró-énekesnőt, Diana Miro a neve. Elküldtem neki a demót, illetve felkértem, dolgozzon velem. Beleegyezett. Annyit kérdezett még, hogy a dalszöveg tartalmi részével kapcsolatban milyen elképzeléseim vannak. Ezen a téren is megegyeztünk és három héten belül elkészült a dal. A svájci Sirup Records adta ki. Nagyjából így készül az összes dal, amelynek én vagyok a producere.
A saját dalaidról már sokat tudunk, de mi történik, amikor más valaki zenéjét dolgozod fel? Az hogy működik?
Azt nevezik remixnek, vagyis egy eredeti dal feldolgozásának. Ezt bármelyik DJ megteheti, végül is annyiról van szó, hogy megálmodod a saját verziódat egy dalhoz és elkészíted. Bizonyos részei megmaradnak, bizonyos részeket meg hozzáteszel. A szerzői jogok tulajdonosától kapott beleegyezés viszont elengedhetetlen a hivatalos remixek készítéséhez.
Ha azt megkapod, vele jár egy megegyezés is: ha hasznot hoz számodra a hivatalosan kiadott dal, milyen százaléka illeti az eredeti művészt.
Ezt követően elküldenek egy remix-pakkot, ami tartalmazza úgymond az alapanyagokat, elsősorban a vokálokat a DJ pedig elkészítheti a saját verzióját. Általában ez a modell működik és egészen komoly nevek is hozzájárulnak ahhoz, hogy remixet készítsek a dalaikból.
Persze, van olyan is, amikor nem egyeznek bele. Ez esetben nincs más hátra, mint bootleg-et készíteni. Ez egy nem hivatalos verzió, hivatalosan kiadni sem lehet. Fel lehet viszont tölteni az online zene- és videómegosztó portálokra és ha jól sikerül, sokan megnézik és megismerik a készítő DJ nevét. Tehát ha közvetlen anyagi haszon nem is származik belőle, azért érdemes bootlegekkel is kísérletezni. Ezt saját tapasztalatból is mondom.
Shaggy Get My Party On c. műve eredetileg egy funky stílusú dal és valamiért nem adtak engedélyt a hivatalos remix készítésére. Ettől függetlenül elkészítettem az általam megálmodott, nem hivatalos verziót és egész jól sikerült. Meglepően jól fogadta a közönség, mindenképpen érdemes volt dolgozni rajta.
Feljebb még említettem a mash-up fogalmat. Annak a lényege, hogy egy közismert sláger vokál részét egy egészen más zenei alapra helyezem. Az ilyen vokálokat mindenki ismeri és szereti, ha jól sikerül, a mash-up-ot is szeretni fogja a közönség. Színesebbé teszik a szettjeimet, fentebb említettem: a mash-up-okkal kezdtem a karrierem, de máig előszeretettel készítem és játszom őket.
Mesélsz egy kicsit a zenei példaképeidről?
A magyarok közül Willcox, korábban a Music FM-nél volt DJ, most pedig a Rádió 1-nél van. Nagyon egyben van zenei téren és személyes jó barátom, sokat tanultam, tanulok tőle.
A nemzetközi porondról hármat is mondok, igyekszem megindokolni. Először is Oliver Heldens, inspirál a zenéje. Aztán Tiësto, aki egy valódi legenda a lemezlovasok közt, évtizedek óta a pályán van, mégis képes évről évre megújulni. Erről beszéltem korábban, hogy a trendekhez igazodni kell és ebben ő nagyon jó. Aztán a feltörekvő titánok közül Matroda-t emelném ki, mindenképpen érdemes odafigyelni a srácra.
Mi a legvadabb álmod a zenélést illetően?
Ez egy vicces kérdés. Akármelyik DJ-t megkérdezed, ugyanazt fogja mondani. Fellépni a világ legnagyobb elektronikus könnyűzenei fesztiváljain. Ez így van, hidd el. Mindenki azt mondaná, hogy zenélni a Tomorrowland-en vagy az Ultra Miami Festival-on. Én is ezt mondom, illetve még: zenélni Ibizán, az is minden lemezlovas álma.
Mindent összevetve azt szeretném elérni, hogy nemzetközileg elismert DJ váljon belőlem, de ha az előbb felsoroltak valóra válnak, ez a státusz már alap lesz.
Annyira nem vad álom, mert hamarosan elkészül, de szeretném megragadni az alkalmat, hogy beharangozzam az új dalomat is. Hosszú ideje dolgozom már rajta, de azt hiszem megérte. Alig várom, hogy megjelenjen.
Az, hogy Ipolyságon születtél, itt élsz, mikor előny és mikor hátrány, ha nemzetközileg elismert DJ karriert akarsz felépíteni?
Ez megint egy nehéz kérdés. Azt kell mondanom, hogy valójában se komoly előnye, se komoly hátránya nincs. Persze, ha jobban belegondolok, tudok említeni pár dolgot. Jelenleg például 100 kilométeren belül nincs klub, ahol zenélhetnék. Így rengeteget kell utaznom, hogy felléphessek. Távolabbról nézve nem csak Ipolyságnak vannak hátrányai, hanem például Szlovákiának is.
Úgy érzem, teszem azt Hollandiában sokkal könnyebb dolga van annak, aki DJ-ként szeretne elérni valamit. Már az iskolában egészen más a zenéhez való hozzáállás nyugaton.
Közelebbről nézve a térképet, óriási különbségek vannak Ipolyság és Pozsony között: lehetőségek és kapcsolatok terén. Persze, ezzel nem mondok újat. A szórakozóhelyek egyébként sem mostanság élik a fénykorukat mifelénk.
Előnyként, vagy inkább pozitívumként azt tudom említeni: nem volt mindig ennyire sivár a helyzet. Annak idején egész jó bulik voltak a Kaktuszban, illetve pár éve újraindítottuk az Underground-ot. Akkor program menedzserként is kipróbálhattam magam, én szerveztem a fellépéseket. Rengeteg új embert ismertem meg és fontos tapasztalatokra tettem szert. Voltak komoly partik a MyHont-ban vagy a Hero’s-ban, ahol szervező és DJ is voltam egyben.
Volt ennek a kisvárosnak egy fénykora a szórakozóhelyeket illetőleg, abban az időszakban sokat tanulhattam és kipróbálhattam magam élesben. Mára viszont gyakorlatilag is kijelenthető, hogy szinte semmi mozgástere nincs a helybéli DJ-knek. Ahogy mondtam, 100 kilométeren belül én sem találok helyet, ahol játszhatok…
Március 28-án készült az interjú, a koronavírus okozta korlátozások még javában tartanak. Milyen hatással van ez a DJ-k életére?
Ne is kérdezd. Három hete, hogy nem voltam fellépni. Persze a helyzet komoly és valóban az a legjobb, ha mindenki otthon marad. Rémisztő viszont a gondolat, hogy a teljes 2020-as fesztiválszezon, a nyári hónapokkal együtt megy a levesbe a vírus miatt.
Ami fontos, és amit minden más DJ-nek, sőt zenésznek ajánlok: a korlátozások idején nem szabad eltűnni. A felszínen kell maradni és erre most az egyetlen lehetőség az online tér. Ott meg minden, ami a csövön kifér: képek, új dalok, elő bejelentkezések, vagy akár interjúk. Pont olyan, mint amit épp csinálunk.
A lényeg, hogy nem szabad abba a hibába esni, hogy valaki most eltűnik hónapokra, gondolva: majd a vírus lecsengése után ugyanott folytatja. A közönség hamar felejt, túl gyorsan. Kellemetlen egy helyzet, de a felszínen kell maradni…
Mi szükséges ahhoz, hogy valaki ilyen fiatalon el tudjon indulni ezen a pályán és ki tudja vívni a közönség és a szakma elismerését?
A legfontosabb az alázatosság és hogy szívből szeresse, amit csinál. Nem csak a dalok és a szakmai rész a lényeges, hanem a kisugárzás is: hogy az emberek kedveljék az előadót és örömmel járjanak a fellépéseire. Természetesen, teszem hozzá: a zeneírás sem elhanyagolható. Én is sokat köszönhetek a szakmai sikereimnek: rengeteg új barátot, kollégát, nagyobb ismeretséget.
Egy interjúsorozat kapcsán kerestél meg. A jövőben a segítségeddel mutatom majd be a környék tehetséges zenészeit (nem csak a DJ-ket). Miért tartottad fontosnak ezt a kezdeményezést?
A tömör válasz: a sikeres emberek szeretik mások sikereit látni. Amíg a hétköznapi emberek irigykednek, addig a sikeres emberek őszintén szeretik azt látni, ahogyan mások is feljutnak a csúcsra. Te is örülsz mások sikereinek? – kérdezem nem csak tőled, hanem az olvasóktól is.
Írni mindenképpen szeretek mások sikereiről. Illetve kifaggatni őket a sikerük titkáról…
Kezdetnek nem rossz.
Annyit még hozzátennék: a saját bőrömön tapasztaltam, milyen nehéz zenei téren bármit is elérni komoly kapcsolatok, támogatás nélkül. A dolgok anyagi vonzatát nem rángatnám ide, de azt hiszem, mindenki el tudja képzelni, mennyire kifizetődő egy zenei karrier legeleje.
Ami viszont fontosabb: egy idő után el tud csüggedni az ember, ha nem jönnek a pozitív visszajelzések, az érdeklődés az után, amit csinál. Ezért tartom fontosnak, hogy támogassam környékünk fiatal zenészeit, ahogy csak tudom. Manapság pedig az internetes megjelenés hatalmas dolog, emberek ezreihez juthat el egy-egy dal, vagy éppenséggel egy interjú. Ezért kerestelek meg és örülök, hogy a jövőben együtt tudunk dolgozni ezen a nemes ügyön.
Enyém a megtiszteltetés, sok sikert a továbbiakban!
Giova dalai elérhetőek a YouTube csatornáján.
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok