A világjárvány okozta helyzet nem csupán a szó szoros értelemben vett iskolákat és egyetemeket kényszerítette a módszertan gyökeres átszervezésére, hanem az ifjúságnevelő munka minden további válfaját, ahol a személyes jelenlét, a kis- és nagycsoportos találkozás központi szerepet játszik. A 27. számú Szent Imre cserkészcsapat lelkes vezetői hamar reagáltak a megváltozott körülményekre és az általuk fejlesztett weboldal segítségével immár több mint egy hete áthelyezték a cserkészéletet az online térbe. Ipolyság csapatparancsnoka, Katona Attila magyarázta el portálunknak a rendszer működését és értékelte az eddigi tapasztalatokat.

Az online felület végül is egy weboldal, ahol mindenkinek van saját felhasználói fiókja.

„Az egész az ötleteléssel kezdődött. A legkézenfekvőbbnek az tűnt elsőre, hogy az online videókonferenciákat támogató szoftverek (skype, zoom) segítségével fogunk őrsi gyűléseket tartani a korlátozások ideje alatt”

– kezdte a beszámolót a parancsnok. 

Ezt a lehetőséget végül elvetette a fiatal vezetőkből álló fejlesztőgárda, hiszen a személyes találkozások jelentős részét a közös játék teszi ki: cserkészjátékok és népijátékok. Az ilyen jellegű foglalkozásokat viszont nem lehet pótolni az online térben. Ezek híján pedig félő, hogy az őrsi gyűlések egyfajta cserkész-tanórákká váltak volna, ahol az őrsvezető előad, a tagok pedig jegyzetelnek. A cserkészet viszont nem erről szól.

Az tehát világos volt, hogy milyen jellegű online cserkészetet nem szeretnének. A következő lépésben azt is kitalálták, hogy mi az, ami működhet…

  A különböző küldetéseket és kihívásokat hagyományosan tervezik meg a vezetők, majd a programozáshoz is jól értők építik be őket a rendszerbe. 

A koncepció az online fórumos szerepjátékok világában gyökeredzik, árulja el Attila, amikor a megvalósított ötletről kérdezem. A lényege, hogy játékos karaktere különböző képzeletbeli világokban próbál különféle feladatokat megoldani, tevékenységeket elvégezni. Egymaga vagy csoportban, különféle lényekkel szembeszállva és más, nem játékos karakterekkel együttműködve. Persze a cserkészek által fejlesztett weboldalon minden a sajátos nevelési koncepciójuk alapján került megvalósításra.

„Az egészet úgy kell elképzelni, mint egy hatalmas online társasjátékot több mint száz résztvevővel”

– kezd bele Attila az online játéktér bemutatásába.

A cserkészek regisztrálnak az oldalra és azonnal bekerülnek Jumanji világába. A legfőbb cél, hogy a játék ideje alatt minél több feladatot teljesítsenek és ezáltal minél több pontot, azaz rubint gyűjtsenek. A verseny egyénileg és őrsi szinten is ki lesz értékelve a játék legvégén.

Jumanji világának térképe a különféle helyszínekkel (Bukor Júlia rajza)

Hat különböző helyszín van a játék világában, ahol a játékosok őrsi küldetések, egyéni küldetések és kihívások teljesítése során gyűjthetik a rubinokat és egyben fejleszthetik önmagukat. A Nyálkás barlanban például őrsi küldetés a Jumanjii veteményes elkészítése, a Kalóz kikötőben egyéni küldetés a Kalózpróba és a Tükör-vízesés partján különböző jellemformáló kihívások várják a cserkészeket. Utóbbira példák: fejlődési terv készítése, önismeretei feladatok vagy éppen rossz szokások beazonosítása és elhagyása stb.

A játék résztvevői minden egyes feladat során valamilyen beszámolót töltenek fel az online térbe. Lehet az egy fénykép, amely bizonyítja a küldetés végrehajtását, vagy éppen rövid szöveges beszámoló arról, hogy sikerült a feladat és mit élt át egyénileg az elkészítése során…

A fejlesztés hangsúlyos része a programozás. Szerencsére van olyan cserkészvezető, aki informatikát tanul az egyetemen.

Amint felkerül az online térbe egy megoldott feladat, a lelkes cserkészvezetőkből álló adminisztrátor gárda szinte azonnal nekilát a személyre szabott értékelésnek.

„Nagyon fontos, hogy a jutalmul szolgáló drágakövek mellett valamilyen személyesebb visszajelzést is kapjanak a cserkészeink az elkészült feladataikkal kapcsolatban”

– hangsúlyozza a cserkészparancsnok. 

Az online társasjátékot a cserkésszövetség nevelési koncepciója alapján alakították ki. 

Az eddigi tapasztalatok alapján működőképes az elképzelés. Több mint egy hete indult el a játék és a fogadtatás pozitívnak mondható. A közelmúltban más csapatok őrsei is csatlakoztak, így a játékosbázis is egyre gyarapszik.

„Természetesen vannak cserkészek, akiknek jobban fekszik ez a kényszer szülte módszer és már 8-10 feladatot is megoldottak, aztán vannak olyanok, akik egyelőre még passzívak és nem igazán feledkeztek bele Jumanji világába. Viszont bizakodó vagyok a jövőre nézve, azt hiszem az igazán lelkes játékosok előbb-utóbb bevonzzák majd a többieket is. Mindenesetre elégedettséggel tölt el az eddigi eredmény, a körülményekhez képest mindent megtettünk, ami tőlünk tellett. Igazán büszke vagyok a csapat cserkészvezetőire és ezúton is szeretném megköszönni a munkájukat!”


Morva Mátyás
fotók: Katona Attila

Címkék: , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2024.12.26.

Adventi Sacher Kulturális Szalon Zselízen

(Fotó: Kotasz Norbert) A Csemadok Zselízi Alapszervezete mellett működő helytörténeti Sacher Polgári Társulás idén is folytatta kulturális programtevékenységét,…

2024.12.27.

Nyitra megyei támogatásából fejlesztik a zselízi futballt

Bár vannak problémák a zselízi foci körül, a klubvezetés igyekszik minden lehetőséget megragadni, hogy megfelelő körülmények között és…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb