Egyre nagyobb divatja van Ipolyság környékén az önkéntes szemétszedő akcióknak. A lelkes fiatalok havi szinten tisztítanak meg egy-egy teleszemetelt részt környezetünkből – legutóbb 2020. 06. 20-án, szombaton a Csipi-tó közelében. Emellett azonban az illegális hulladéklerakást magába foglaló tevékenység is legalább annyira népszerű egyesek körében. Fullo Patrikkal arról is beszélgettünk, hogy lehetne megszüntetni a probléma gyökerét, hiszen maga a szemétszedés csupán tüneti kezelés…
Hogyan bukkantatok arra a szemétlerakatra, amely mostanra már nem létezik?
Szoktunk arra autózni, a saját szemünkkel is láttuk, de a Facebookra is többen posztolták, hogy sok arra a szemét. Nemsokára kiderítettük, hogy a földterület konkrétan Gyerk községhez tartozik. Élőben is megvizsgáltuk a helyszínt, még februárban, miután a Sóderost megtisztítottuk. Arra jutottunk, hogy lesz itt mit csinálni, bár akkor még komoly munkagépek bevetéséről nem volt szó…
Közben jött a COVID-19.
Igen. Épp azon a héten, amikor nekiálltunk volna, jött a kijárási korlátozás és a gyülekezési tilalom.
Miután enyhült a helyzet máris visszatértetek ehhez a projekthez?
Így van. Először is újra felmértem a terepet, több tapasztalattal rendelkezem már azóta, reálisabban láttam a dolgokat. Rájöttem, hogy valamilyen munkagép is kelleni fog ide. Hivatalosan felvettem a kapcsolatot Gyerk polgármesterével, Nagy Gézával, akinek ezúton is szeretném megköszönni a segítőkész hozzáállását.
A szemétszedés hatékonyságának érdekében végül sikerült megegyeznünk abban, hogy Žilík Adrián helyi vállalkozó besegít a saját markológépével és embereivel.
Az utóbbi hetekben rengeteget esett. Jól sejtem, hogy ez nem könnyítette meg a dolgotokat?
Múlt héten napi szinten jöttek a kérdések: mi lesz, ha esni fog, akkor is megyünk? Az előrejelzés is esőt mutatott, de én bíztam benne, hogy szombaton elmarad a csapadék. Nem fújtam le az akciót. Péntek reggel Annus Norman társszervező barátom felmérte a terepet, megnézte, mennyire vizes a talaj és arról informált, hogy rendben van. A község által kiszervezett emberek már péntek este megkezdték a munkát a markolóval.
Egyébként később is hasonló metódus alapján dolgoztunk: először a munkagép felszedte a nagyját, az önkéntes csoport pedig az apraját, ami maradt.
Külön kiemelném, hogy a legutolsó terepszemlém óta valaki volt kedves még több szeméttel „gazdagítani” a környezetet. Ebből is látszik, hogy velünk párhuzamosan állandóan dolgozik a „sötét oldal” is. Vicces, hogy az illetékes polgártárs a névjegyét is a helyszínen hagyta egy számla képében. Egy pereszlényi autószerelőről beszélünk, az illegálisan lerakott hulladék nagyja is autóalkatrész volt – természetesen mindent tagadott, de megalapozott a gyanúnk, hogy ő lehet a tettes.
A pénteki nap három hatalmas konténer megrakásával és elszállításával zárult.
Ezek után maradt még munka szombatra is?
Sajnos bőven. Szombaton 15 önkéntes munkája mellett végig dolgozott a markoló is, reggelre ismét három üres konténer várt minket.
A résztvevők olyan helyekről szedték a szemetet, ahova a munkagép nem ért el. Az önkormányzat biztosított zsákokat, frissítőt.
Adódtak nemvárt nehézségek?
Volt egy allergiás reakciót kiváltó lódarázscsípés, de az illető állapota stabilizálódott a kórházba szállítás után. Emellett csak apróságok: csalán- és hangyacsípés…
Említed, hogy rajtakaptatok valakit, aki aztán nem vállalta fel a tettét. Azt is kiemelted feljebb, hogy a szemétszedéssel párhuzamosan folyik a szemétlerakás is. Nem gondolod úgy, hogy szélmalomharcot vívtok?
Azt remélem, hogy a megmozdulásainknak hála előbb utóbb felnyílik az emberek szeme. A visszajelzések mindig nagyon pozitívok, már csak az kéne, hogy minél többen a tettek talajára lépjenek és csatlakozzanak hozzánk.
Abban is bízom, hogy a szemetelők előbb utóbb belátják, mennyi kárt okoznak. A probléma gyökerét kéne valahogyan elérni: ha nem szemetelnek, szemetet sem kell szedni. A hulladékgyűjtő akció sokszor olyan, mint a tűzoltás. Már ég a ház. A tüzet is a legjobb megelőzni, nem pedig oltani. A jövőben el fogunk ezen is gondolkozni, például hogyan lehetne mindenkit informálni arról, hogy a szemétnek megvan a maga helye. Nem kell az udvaron tárolni, sem a természetbe kihordani…
Távol álljon tőlem, hogy bárkit is fenyegessek, de a jövőben oda fogunk figyelni a szombaton találthoz hasonló nyomokra is…
Hogyan zárult a nap?
Mindannyian elégedettek voltunk, elvégeztük a munkát, ami tervben volt. A Raiders étterem minden résztvevőt vendégül látott a fárasztó nap végén. Vacsora közben kiértékeltük a tapasztalatainkat.
Mi a következő lépés?
Az maradjon meglepetés. Nem kell aggódni, mindenki időben megtud majd mindent…
A résztvevők névsora: Žilík Adrián, Asanov Kristián, Kucmera Mário, Husárik Peter és Ľubica, Jámbor Dorottya, Škultéty Anton, Csíri Monika, Kiss Ervin, Turán Peter, Szabóová Veronika, Števčat Tomáš, Annus Norman, Fullo Patrik.
A fotókért köszönet a szervezőknek!
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok