A 17. század második felében a Ferences-rend tagjai telepedtek meg Léván, akik a rendház mellé később egy templomot is építettek. Azonban II. József császár szerzetes-ellenes rendeletei miatt a lévai ferences atyáknak el kell hagyni a várost és ingatlanjaikat bérbe adták, sőt, később árverésre is bocsájtották azokat. Amikor az árverés híre Bars vármegye alispánjának, Szentiványi Jánosnak és körének a fülébe jutott, elhatározták, hogy mindent megtesznek a volt ferences rendház gimnáziummá való átalakítása érdekében.

Előtérben a piarista gimnázium épülete, háttérben a vár (fotó: hungaricana.hu)

Kitartó munkájuk eredményeként 1815 novemberében megnyílt a Lévai Piarista Gimnázium, amely egészen annak – a csehszlovák hatóságok általi – 1919-es bezárásáig működött. Ezután a rendházat a rend 1922 júniusában átadta a római katolikus egyházközségnek.

A Prágai Magyar Hírlap 1922. augusztus 25-ei számának címlapja. (forrás: hungaricana.hu)

Így ír a Prágai Magyar Hírlap az 1922. augusztus 25-ei számában:

Egyik minapi számunkban röviden megemlékeztünk arról, hogy a piaristák elhagyták Léva városát. Ma tudósítónk jelenléte alapján még a következőket közölhetjük: Léva város történelme fordulóponthoz jutott: A piarista-rend elköltözött Léváról. A kegyes tanítórend a város hívására 1815-ben jött Lévára és százhét éven keresztül szakadatlanul tanította és nevelte a gyermekeket mindaddig, míg az 1919/20-ik tanévben a tanítástól eltiltották. Mikor a nemes rend 1815-ben Lévára költözött, nagy volt az öröm. Annál nagyobb a fájdalom most, mikor százhétéves ittléte után ez a hazafias rend önhibáján kívül távozni volt kénytelen Léváról. A város lakossága egy évszázad alatt összeforrt a renddel és annak Lévára helyezett tagjaival. Így érthető, hogy augusztus 15-én futótűzként terjedt a hír, hogy a rend még ittmaradt utolsó tagja búcsúmiséjét tartja a piarista templomban. Valláskülönbség nélkül mindenki elment a misére, hogy a szomorú búcsúzásnál jelen legyen. Kilenc órakor szólalt meg a templom tornyában az egyetlen megmaradt harang, s talán még sohasem szólt a városban olyan búsan a harang, mint ekkor. A harang elnémult és Gombos Ferenc lévai házfőnök hozzákezdett utolsó miséjéhez. A mise után a közönség egy része a sekrestyébe vonult, ahol Kmoskó Béla dr. a város őslakossága nevében vett érzékeny búcsút a távozó piarista atyától. A volt tanítványok nevében Wlcsek Ferenc dr. fejezte ki háláját a rendnek, hogy tanították és hazafiságra nevelték az ifjúságot. Gombos házfőnök könnyes szemekkel válaszolt a beszédekre. Megköszönte a rend és a saját nevében mindazt a jót, amit egy évszázadon keresztül Léván élveztek.

A gimnázium épülete ma. (forrás: csemadok.sk)

A piaristák több mint egy évszázadon át nevelték és oktatták a régió magyar gyermekeit, a rend lévai története 1922-ben, 107 év után véget ért.

Címkék: , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.03.28.

Villanyszerelő és influenszer egyben – egy jópofa Ipoly menti csapat, akit felvillanyoz az elektromosság

Egy teljesen új villanyszerelési személetet képvisel egy fiatal csapat az Ipoly mentén.A mai, digitális korban egyre nagyobb hangsúly…

2025.03.31.

Intézményt akarunk vagy minőséget?

Hangzott el a kérdés 2025. március 6-án az ipolysági városházán a Honti Kaszinó rendezvényén. Voltunk, vagyunk. Leszünk? című…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb