A borversenyek több szempontból is rendkívül hasznosak, és nemcsak a borászatok, hanem a borfogyasztók és a szórakozni vágyók számára is előnyösek. A járási székhelyen aktívan tevékenykedő Reviczky Társulás az idén immár XII. alkalommal meghirdetett versenyére 20 borász 56 mintával mintával jelentkezett be.
A tágabb régió magyar ajkú kistermelői szép számban elmentek az eredményhirdetőre is, amelyre február 22-én került sor.
A kilátogatók megkóstolhatták a farnadi, lévai, kiskéri, felsőszecsei, pozbai, kétyi, kisölvedi szőlőhegyen verejtékkel kitermelt finom és minőségi produktumokat.
A szakmai zsűri tagjai: Mészáros Zsuzsanna, Bajkai Gusztáv, Bajkai Gizella, Sztreda Károly, Illés János voltak, és mint minden évben, úgy idén is a zselízi dr. Palík László agrármérnök vezetésével zajlott a borminták értékelése.
A szakmai zsűri százas skálán értékelte a bormintákat.
A legmagasabb eredményt a csatai Bajkai Gusztáv 2024-es Cabernet Sauvignon bora érte el 95,17 ponttal.
Az első 10 helyezettből 10 borminta Farnadról származott. Leuralták a mezőnyt a járási székhelytől 30 kilométerre elhelyezkedő falu borászai, bár aki otthonosan mozog a borvilágban, annak nem meglepő ez az információ.
A szervezők idén is kiváló díjakat gyűjtöttek össze a győztesek számára. A támogatók között megtalálható volt Czíria Géza, aki háromnapos, az osztrák Alpokban eltölthető üdülést ajánlott fel, valamint Zimányi Árpád, aki két fő részére belépőt ajánlott az Ozora Fesztiválra, valamint egy élő bárányutalványnak is örülhettek a Palík Pincészet és Biocentrum jóvoltából. Továbbá egy ajándékkosár és három naptárcsomag a Hydrek cégtől, a West Bussinestől egy fenyőfa vásárlási utalvány, valamint egy ajándékkosár Ján Krtík, Léva város polgármesterétől is a szerencsés nyertesek kezében landoltak.
Az időjárás miatt a 2024-es év nehéz volt a borászoknak, de megbirkóztak vele. Erős csapadékhiány sújtotta a térséget, valamint a peronoszpóra és a lisztharmat mellett más betegségek is egyre gyakrabban ütik fel a fejüket a környékünkön, miközben a szőlő és a bor ára nem emelkedik.
Az idén ritka nemesítésekben is látott több borász fantáziát. Dunaj, Hron, Noria, Mília fajtákat is kóstolhattak a kilátogatók, kiknek Nagy Laci szintetizátoron húzta a talpalávalót.
Borversenyek Léván nemcsak szakmai események, hanem közösségi élmények is. A rendezvény lehetőséget ad a magyar borászoknak, szakértőknek és borfogyasztóknak arra, hogy találkozzanak, anyanyelvükön beszélgessenek, és megosszák tudásukat. Ez mind hozzájárul a borászok közötti kapcsolatépítéshez és a borászkultúra terjedéséhez, és nem utolsó sorban a magyar nyelv ápolásához is.
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok