75 évvel ezelőtt, 1944 decemberétől zajlottak a Garam-Ipoly menti harcok, mely hadművelet egyik legismertebb mozzanata az 1945. február 17-24. között zajló „Südwind” (Déli Szél), melynek Zsákovics Lászlóék az oroszkai Hadtörténeti Múzeummal minden évben nagyszabású hadi játékbemutatóval állítanak emléket.

(archív fotó: Pavel Polka)

„A Garam-Ipoly menti harcok gyakorlatilag a szovjetek Budapestet bekerítő északi hadmozgásai révén alakultak ki. A 6. gárda-harckocsihadsereg és a 7. gárdahadsereg nem tudta ezt maradéktalanul kivitelezni, mivel az Ipoly vonalát a letkési hídtól a Dunáig a Magyar Királyi Honvédség elit seregteste, a Szent László Hadosztály tartotta. December 24-én a szovjet páncélos ékek Helemba irányából, Kicsindnél kijutottak a Garam alsó folyásához, Letkés ezen a napon, Ipolyszalka december 27-én került ellenséges kézbe. Ezen harcok eredményeként tudott visszavonulni a német LVII. páncéloshadtest, melynek részei – a német 3., 6. és 8., valamint a magyar 2. páncéloshadosztály – december 22-én indítottak ellentámadást az Ipoly és a Garam között, súllyal Ipolyság felé, hogy a Léváig előreszaladt szovjet páncélos ékek hátába kerülve megakadályozzák a magyar főváros északi bekerítését. Azonban a német-magyar páncélos ellentámadás a Börzsöny nyugati lábainál kifulladt, részei pedig december 28-ig a Garam nyugati partjára vonultak vissza”

– magyarázza a Reflexnek24-nek Babucs Zoltán, hadtörténész.

Ekkor lőtték ki a Garam túloldalán lévő tankot is, melynek romja a háború után is ott maradt és attrakcióként szolgált a helyi lakosoknak, akik előszeretettel fényképezkedtek vele/rajta.

(archív fotó: Pavel Polka)

Egyes alá nem támasztott feltételezések szerint egy német katona (Walter Hapenn) lőtte ki páncélököllel, miután az éj leple alatt átvágott a téli Garamon. A romantikus, ám teljességgel történelmietlen pletyka azt is tudni véli, hogy e dicstettért a katona eltávozási engedélyt kapott, és társaival (Walter Spichai, Helmuth Schmid, Hans Weber, Urban Manfred) megünnepelték azt a kastély mellett felállított támaszponton. A valóság viszont ezzel szemben eltér. Ezt Dr. Számvéber Norbert alezredes: Páncélosok a Felvidéken – Páncélosütközetek a Dunától északra című hadtörténelmi levéltári kiadványából egészesn pontosan megtudhatjuk.  

Ez alapján december 22-ére virradó éjszaka a szovjet 6. gárda-harckocsihadsereg erői egy merész páncélos-előretöréssel megpróbálták birtokba venni a Garam-hidakat Zselíznél és Kéméndnél. Hontfüzesgyarmat körzetéből 80 harckocsi indult meg dél felé, és zömük Kisgyarmatig jutott.

Zselíznél a szovjet 22. gárda-harckocsidandár öt harckocsija közelítette meg a közúti Ernsztina-hidat, amikor a védők azt felsőbb parancsra 5 óra 20 perckor felrobbantották.

A felrobbantott Ersztina-híd (archív fotó: Pavel Polka)

Zselíz keleti és déli szélén Rintelen tábornok saját kezűleg ellenőrizte a biztosító állások kiépítését, amelyeket ezután a 6. páncéloshadosztály 57. páncélos-utászzászlóaljának 3. százada, valamint 41/3. páncélvadászszázadának három gépvontatású 7,5 cm-es páncéltörő ágyúja szállt meg. A páncéltörő ágyúk itt másnap reggelig három T-34/85-ös szovjet harckocsit lőttek ki.

Persze a német katonák ezzel szemben állíthattak mást a civil lakosságnak hencegésképpen, de tekintettel, hogy az események napi szinten pörögtek és éles volt a helyzet, nem valószínű, hogy éppen ekkor tivornyáztak volna ráadásul a civilekkel.

A Garam-Ipoly menti harcok, majd a Südwind hadművelet volt a második világháborúban indított utolsó olyan Waffen-SS hadművelet, amely elérte kitűzött célját.

Ezt követően viszonylagos csend honolt ezen az arcvonalszakaszon, de a szovjetek bécsi támadó hadműveleteinek dunántúli területnyereségei miatt a védők kénytelenek voltak március utolsó napjaiban kiüríteni a Garam menti védelmi vonalat, Zselízt 1945. március 25-én hagyták el.

(fotó: vlaky.net)

A kilőtt tankok további sorsáról viszont a szakkönyv nem ír. Egy tankroncs a fennmaradt fotódukumentáció alapján még évekig várhatott sorsára, a másik kettő kilőttről még ennyi nyom sem maradt fenn. A legendák sora ezzel viszont még nem ér véget. Hallani lehet ugyanis olyan kósza információkról, hogy egy roncsot teherautóval beletoltak egy garami holtágába, a mai kiskertek Árokmajor felőli részének szélénél, melyet Feneketlen tónak hívtak akkoriban az Alsó-Porondban.

Ha valóban így történt, akkor a tank maradványai a mai napig ott pihenhetnek valahol a föld mélyén, mindenesetre a többi tévhit és fals információ valótlanságából ítélve könnyen ennek is gyér lehet a valóságtartama.

Az oroszkai hadtörténeti múzeum vezetője, Zsákovics László többször is keresett a tankra vonatkozó nyomokat, ám eddig nem járt sikerrel. Pedig méltó mementó lehetne kiállított tárgyként akárcsak az Ernesztina-híd maradványai, melyek pár évvel ezelőtt a Garam szintjének lecsökkenésével kerültek felszínre.

Hasonló homály fedi annak a B24-es amerikai Liberator lezuhant repülőgépnek a sorsát is, ami Zselíz és Nyírágó között csapódott be, miután sikertelenül kísérelte meg bombázni a farnadi német katonai kórházat.

Szerkesztőségünk ezúton kéri meg a kedves olvasókat, hogy akinek bármilyen információja van ezekkel a tárgyakkal és történeteikkel kapcsolatban, az segítse kutatásunkat.


Csonka Ákos

Címkék: , , , , , , , , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.03.28.

Villanyszerelő és influenszer egyben – egy jópofa Ipoly menti csapat, akit felvillanyoz az elektromosság

Egy teljesen új villanyszerelési személetet képvisel egy fiatal csapat az Ipoly mentén.A mai, digitális korban egyre nagyobb hangsúly…

2025.03.31.

Intézményt akarunk vagy minőséget?

Hangzott el a kérdés 2025. március 6-án az ipolysági városházán a Honti Kaszinó rendezvényén. Voltunk, vagyunk. Leszünk? című…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb