Az Agel kórházcsoport tagjaként üzemelő lévai kórházban már kilenc önkéntes tevékenykedik, akik az értékes tapasztalatok megszerzése mellett segítenek a kórház dolgozóinak megbirkózni azzal a teherrel, amit az aktuális járványügyi helyzet jelent. Munkájukról Martina Pavliková, az Agel SK szóvivője adott tájékoztatást.
Az egyre terjedő COVID-19 koronavírus-járvány valamennyi kórházban maximális erőfeszítéseket vár el az orvosoktól, nővérektől és ápolóktól.
“Tekintettel a rendkívüli óvintézkedésekre, amelyeket az egészségügyi intézményekben bevezettek, a személyzet megnövekedett kapacitással működik, hogy a kórházak mindennapi tevékenysége a rendkívüli rezsimben is zavartalanul folyhasson. A helyzet megoldásának egyik lehetősége az önkéntesek áldozatos munkája, akik általában a medikusok közül kerülnek ki”
– fejtette ki Pavliková.
A lévai kórház önkéntesei három nyolcórás műszakban váltják egymást, egészségügyi nővérekkel dolgoznak. Igor Kakaš, aki a Comenius Egyetem turócszentmártoni székhelyű Jessenius Orvosi Karának hallgatója, nem sokáig gondolkozott azon, hogy önkéntesnek áll.
“Mivel orvostanhallgató vagyok, számomra ez természetes dolog, sőt kötelességem, hogy segítsek ebben a helyzetben legalább ilyen módon. Mivel édesanyám járványügyi szakértőként dolgozott, már gyerekkortól felhívta a figyelmemet arra, milyen fontosak az óvintézkedések a fertőző betegségek terjedésének megelőzése tekintetében.”
Adam Ďuriš, aki általános orvosnak készül, szintén nem habozott.
“Ez egy igazán egyszerű döntés volt. A közösségi hálón felfedeztem az önkénteseket toborzó felhívást, s azonnal döntöttem, hogy belevágok. Az a véleményem, hogy bár nagyon sok a tanulnivaló, minden orvostanhallgató talál hetente néhány órát egy-egy műszakra, persze, csak ha akar.”
A Comenius Egyetem turócszentmártoni székhelyű Jessenius Orvosi Karának hallgatója, Peter Škula szintén szeretne ebben a nehéz időszakban hasznos lenni. Az önkénteskedést azért is szerette volna kipróbálni, hogy tapasztalatokat szerezzen. Elmagyarázta, hogyan is néz ki egy műszak a kórházban.
“Fő feladatunk a kórház területére érkezők testhőmérsékletének megmérése. A páciensek esetében kötelező érvénnyel ki kell tölteniük egy kérdőívet az utazási anamnézissal kapcsolatosan. Tulajdonképpen szűrőként működünk, az a feladatunk, hogy kiszűrjük a gyanús eseteket, és értesítsük a konkrét kórházi osztályt, ahová a beteg tart. Itt felkészülnek a beteg érkezésére.”
“A betegeken és a személyzeten kívül a mentőszolgálat munkatársainak is megmérjük a lázát. Ezen kívül telefonon konzultáljuk azokat az eseteket, amikor az említett kérdőív olyan információt tartalmaz, ami potenciális kockázatot jelenthet. Munkánk során speciális védőöltözetet viselünk ”
– egészítette ki kollégáit Adam Ďuriš.
Valamennyi önkéntes egyetért abban, hogy a közelgő vizsgaidőszak és a leadandó munkák ellenére sem bánták meg, hogy önkéntesnek jelentkeztek, sőt mindannyian örömmel végzik munkájukat.
REflex24
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok