Lauko Sándorral a szervezet elnökével éjszakába nyúló beszélgetést folytattunk. Pincehideg zöld velteléniket és peszeki leánykákat kóstolgatva kellemesen telt az idő, de a borász élete nemcsak a borkóstolásról és a napsütötte szőlőbirtokokban való gyönyörködésről szól. A kemény munka eredménye ott van a bor minden egyes cseppjében. Az idén hat éves borászegyesület eddigi tevékenységéről érdeklődtünk.
Honnan jött az ötlet egy ilyen csoport megalapítására?
Tulajdonképpen mi egy ellenszervezetként jöttünk létre, tudniillik a mi szőlőhegyünkön egy olyan társulás szerveződött, amelynek tagjai között egyetlen farnadi személy sem szerepelt.
Ezzel szemben egy pár kistermelővel együtt elhatároztuk, hogy sorsunkat a saját magunk kezébe vesszük. Megszólítottam jó pár itteni bortermelőt, ennek eredményeként tizenhárom alapítótaggal sikerült is megalakulnunk. Azóta is van egy közel félszáz lélekből álló aktív csapatunk.
Bárki tagjává válhat a csapatnak?
A lényeg az, hogy a községhez legyen valamiféle kötődése. Aki taggá szeretne válni, az egy másik borászegyesületnek nem lehet a tagja. Ez az egy kritérium van, ami házirendünkben is szerepel.
Egyébként bárkit szívesen látunk, aki azon fáradozik, hogy messzeföldön hírnevesek legyenek boraink,
ugyanis nem kizárólag a szőlőnk erős, de a boraink is kiválóak.
Ha jól tudom, az idén már a VI. nemzetközi borversenyt szerveztétek. Hogyan kell az ilyen eseményt elképzelni?
Sajnos nincs igazad, idén nem sikerült megszerveznünk. Tavaly a kultúrház felújítása, idén a koronavírus keresztezte terveinket.
Ilyenkor a kultúra háza zsúfolásig megtelik, közel kétszáz személyt mulattat a harmonikás. Egy rövid kultúrműsorral fogadjunk vendégeinket. Mindig ügyelünk a kétnyelvűségre, hiszen a zsűri elnöke is szlovák származású, nevezetesen Nízl Jozef, aki egy nemzetközileg is elismert borszakértő. Két ország különféle tájegységeiről érkezik hozzánk a negyven zsűritag egy megadott dátumra.
Első versenyünkön 149 bormintát értékeltek, a negyedik alkalommal már 276 borminta érkezett. Ilyen esemény megszervezéséhez ötszáz telefonhívás nem elegendő.
Ha jól értem, szlovákokkal és magyarokkal egyaránt tarjátok a kapcsolatot, következésképpen ti a határ túloldalára is jártok. Ha igen, sikerült-e ott említésre méltó eredményt elérni?
Sárisápon, egy kimondottan jó hírnévnek örvendő versenyen az utolsó hat évben négyszer farnadi bor nyerte el a legjobb díjat. 2018-ban Nemcsényben (Nemčiňany) az országos borversenyen a Nyitrai kerület legtöbb pontszámát elért bora egy farnadi chardonnay lett. Ugyanitt 2019-ben a száraz borok kategóriájában egy farnadi savignon blanc lett a győztes.
A lévai Vince-Pince Fesztiválon az első tíz helyezettből heten Farnad községet képviselték.
Az eredmények önmagukért beszélnek. Azt hiszem, bőven van, amire büszkék lehetünk.
A borversenyeken kívül is aktívan tevékenykedtek?
Minden évben elmegyünk egy borkóstolóval egybekötött kirándulásra. Jártunk már Dunaszentmiklóson, a neszmélyi Hilltop Borhotelben vagy éppen legutóbb Kistapolcsányban (Topoľčianky) a bölényfarmon. Ugyanakkor rendeztünk már labdarúgótornát is, és rendszeresen találkozgatunk is.
Az egyik ilyen alkalom a zászlósbor választása? Erről mit kell tudni? Mi is az a zászlósbor?
Igen. Ilyenkor összeül a csapat, s mindenki hozza a számára legkedvesebb hegy levét. Egy ízletes vacsora mellett megkóstoljuk és szavazással eldöntjük, kinek van a legminőségibb termése. Tavalyelőtt Berek Ferenc traminije, az idén pedig Skladan László olaszrizlingje vitte a prímet.
Te személyesen melyik díjra/eredményre vagy a legbüszkébb?
Két évvel ezelőtt Alsóradósra (Radošovce), Szlovákia egyik legnagyobb borversenyére küldtem négy bormintát, és mind a négyet aranyérmesnek minősítették. Egy hét elteltével érkezett egy telefonhívás. Borkóstolásra szerettek volna hozzám jönni egy egész autóbusszal. Sajnos az ajánlatot visszautasítottam, mivel száz liter állt összesen rendelkezésemre, ugyanis sajnálatomra csak kicsiben van lehetőségem tevékenykedni.
Számomra az jelenti a sikert, amikor már érdeklődnek az embernél, s nem neki kell másokat hívogatni.
Mit tartasz az itteni borvidék erősségének?
A farnadi szőlőhegy körülbelül százhúsz hektáron terül el. Soha nem a boráról, hanem inkább a szőlejéről vált híressé. A 80-as és 90-es években élte a virágkorát.
Akkoriban akinek nem volt pincéje, lusta, semmirekellő embernek bélyegezék.
Mindenki zöldveltelinit vagy éppen peszeki leánykát termesztett. Mivel ezen fajta szőlők bőségesen teremnek, így kilóra sikerült jó áron eladni a termést.
Ha jól tudom, te érdekes, ritka szőlőfajtákat telepítesz. Miért? Nem vagy elégedett a jól bevált eddigiekkel?
Farnadon a ViaJur borászat 30 hektárnyi szőlőültetvényt telepített. Terveik között szerepel egy borhotel építése is. Ha egy ekkora cégnek ilyen komoly tervei vannak a jövőre nézve, valószínűleg nem alaptalanok. Van valami ezen a helyen, ami máshol nem található meg. Csupán azt sajnálom, hogy nem tíz évvel ezelőtt történt meg ez a befektetésük… Jelenleg magyar ember létemre ritka, szlovák nemesítéssekkel foglalkozom, mert abban látom a fantáziát. Hetera, noria, mília, fűszeres rizling is megtalálható nálam kicsiben. Szeretnék valami különlegeset, egyedit nyújtani a hozzámérkezőknek, amiért a vevő is úgyérzi majd, érdemes hozzám ellátogatni.
A jövőre nézve van már valamiféle terv?
Mindenféleképpen egy közös kirándulást akarunk szervezni az idén. Személyes célom pedig saját pezsgőt készíteni. Remélem mihamarább visszaáll minden a megszokott kerékvágásba.
fotók: Lauko Sándor Barna
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok