Régiónk kiemelkedő közéleti személyiségével beszélgettek a hetente megjelenő Mandiner Podcastban. A szűk félórás helyzetértékelésben többek közt szó esik a Trianon 100. évfordulója apropóján megrendezett pozsonyi megemlékezésről, az MKP memorandumáról és annak fogadtatásáról, illetve a nemzeti közösségünk előtt álló komoly kihívásokról…  

(fotó: mandiner.hu)

A beszélgetés legelején máris a „kényes apropójú” találkozó hangulata kerül terítékre, miről kiderül, hogy Gubík szerint kifejezetten korrekt volt. Sem ünnepség, sem koccintás – semmi olyan, ami sérthette volna a 100 meghívott felvidéki magyart.  

„Megágyaztunk egy olyan kölcsönös párbeszédnek és további munkának, amelyből akár valami jó is kisülhet… ” 

Gubík László kiemelt figyelmet fordít Igor Matovič beszédének 3 fő gondolatára, melyek fontosságát részletesen meg is indokolja.  

Első az azonosság és a történelmi sorsközösség felvállalása a történelmi Magyarországgal – közös ezeréves történelem és közös állam.  

A második fontos gondolat a „legközépeurópaibb”, azaz a „legvisegrádibb” nemzeti közösségként határozza meg a felvidéki magyarságot – fölrdrajzi-, nyelvi- és kulturális értelemben vett centrális pozíciója okán.  

Harmadszor pedig az előremutató kijelentés: tekintsünk előre! Ezzel párhuzamosan annak belátása és tiszteletben tartása, hogy lehetetlen ugyanúgy tekinteni 1920. június 4-re egy szlováknak, mint egy magyarnak, azon belül is egy felvidéki magyarnak.  

„A XXI. századot együtt kell megnyernünk egy közös Közép-Európa felépítésével” 

– idézi fel a harmadik gondolat vezérfonalát Gubík.  

A helyzetértékelés második felében kitérnek a Berényi József által ugyanott elmondott gyakorlatiasabb, konkrétumokat is tartalmazó beszédre. Szó esik a Matovič által felvázolt világkép és a kézzel fogható változások közti ellentmondásokról, illetve az MKP vezetősége által átnyújtott memorandumról is. Ez utóbbira adott túlzó reakció elég volt ahhoz, hogy elrontsa a találkozó után kialakult hangulatot.  

Végül szóba jön a 2020-as választási vereség hozadéka: a „cicaharc.” A lejtmenetnek csak szavazók aktivizálásával és nemzeti közösségünk felaprózódott képviseletének integrálásával lehet gátat szabni Gubík szerint. Mindezzel nem lehet 2024-ig várni, hiszen 2022-ben önkormányzati választások következnek…  


A teljes beszélgetés itt hallgatható meg.

Címkék: , , , , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.03.28.

Villanyszerelő és influenszer egyben – egy jópofa Ipoly menti csapat, akit felvillanyoz az elektromosság

Egy teljesen új villanyszerelési személetet képvisel egy fiatal csapat az Ipoly mentén.A mai, digitális korban egyre nagyobb hangsúly…

2025.03.31.

Intézményt akarunk vagy minőséget?

Hangzott el a kérdés 2025. március 6-án az ipolysági városházán a Honti Kaszinó rendezvényén. Voltunk, vagyunk. Leszünk? című…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb