A járványügyi helyzetre való tekintettel idén sajnálatos módon kicsit másképpen alakultak a dolgok, még az év júniusában is. A trianoni békeszerződés aláírásának századik évfordulója alkalmából átadandó Alkotmány utcai emlékhelyet június 4-e helyett augusztus 20-án „tették elérhetővé” az érdeklődők számára.

Háttérben az Országgyűlés épülete. (fotó: REflex24/Miskei Ferenc)

Az amúgy eléggé látványos és igényes emlékhely kapott bőven meleget és hideget is. A negatív visszhangok főleg a történészek felől jöttek. Sokan közülük azt kifogásolták, hogy az emlékhelyen feltüntetett helységneveknél „A Magyar Szent Korona Országainak Helységnévtára” címet viselő 1913-ban keletkezett dokumentumot választották – ugyanakkor nem lehet tudni, mi lett volna a jó megoldás, valamit választani kellett…

Ez a statisztikai összegző munka lényegében áldását adta a kor névmagyarosítási politikájának végtermékeire: sok helyen az évszázadok alatt kialakult helységneveket egyszerűen „lesöpörték az asztalról”, majd hatalmi szóval egy teljesen idegen, művi nevet adtak egy-egy településnek. Ezen a névváltoztatásokat azért látták szükségszerűnek a kor politikusai, mert egyfajta „magyarabb jelleget” szerettek volna adni a Kárpát-medencének úgy, hogy Alsókubintól a Gyergyói-havasokig egyszerűen megfeledkeztek a nem magyar népekről.

(fotó: REflex24/Miskei Ferenc)

Környékünkön is tetten érhető az efféle névmagyarosítás a szlovákok által lakott falvaknál: az Ipolynyék felett fekvő Magasmajtényt (Hrušov) mindenki csak „Hrusóként” ismeri, vagy ilyen Fehérkút (Príbelce) esete is, ami a mai napig „Príbölként” van emlegetve.

Az örökláng. (fotó: REflex24/Miskei Ferenc)

Jópont viszont az, hogy a magmaradt és elcsatolt településéket nem választották szét, hanem keverve vésték őket a gránittömbökbe, ezzel is erősítve az összetartozás érzését. Az emlékhely végpontjában egy örökláng lobog a száz évvel ezelőtt feldarabolt Szent István-i Magyarországért, ahol megfordulva pedig az Országgyűlés épülete mered ránk a Kossuth tér felől. Továbbá az emlékhely dizájnja cseppet sem provokatív, nem égbekiáltó sérelemként kezeli Trianon emlékét, hanem a megbékélést szolgálja. Ráadásul van ott egy Ézsaiás-idézet arról, hogy az igazság végül megnyugvást és békességet hoz. Mindez Budapesten, 2020-ban.

Farnad. (fotó: REflex24/Miskei Ferenc)

Ha a körülmények engedni fogják – mivel Magyarország ismét szigorításokat vezetett be a határain –, szánjunk erre a helyre is egy kis időt. Egy weboldal segítségével mi is megkereshetjük szülőfalunk/városunk helyét a gránitfalakon.

Címkék: , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.03.28.

Villanyszerelő és influenszer egyben – egy jópofa Ipoly menti csapat, akit felvillanyoz az elektromosság

Egy teljesen új villanyszerelési személetet képvisel egy fiatal csapat az Ipoly mentén.A mai, digitális korban egyre nagyobb hangsúly…

2025.03.31.

Intézményt akarunk vagy minőséget?

Hangzott el a kérdés 2025. március 6-án az ipolysági városházán a Honti Kaszinó rendezvényén. Voltunk, vagyunk. Leszünk? című…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb