Az önkormányzatok a választási időszak feléhez érkeztek, ezért itt az értékelés ideje, illetve az új feladatok meghatározása. Néhány Garam- és Ipoly menti polgármestert kértünk meg, fejtse ki véleményét. Baksa Krisztiánt, Ipolynyék polgármesterét kérdeztük.
A választási időszak feléhez érkeztünk. A tervezett feladatok közül mit sikerült kipipálni, és mi az, ami nem jött össze?
Célkitűzéseim közül szívügyem volt a helyi Önkéntes Tűzoltóság tényleges megalakítása, működtetése és támogatása. A felújított Tatra-CAS 32 T 815 tűzoltó gépjármű mellé a tavalyi év folyamán sikerült egy árvízvédelmi utánfutót is beszereznünk, melyek komoly segítséget jelentenek nemcsak az árvizeknél, hanem a tűzeseteknél és a katasztrófa elhárításoknál is. Kérvényeztünk egy IVECO DAILY kis tűzoltóautót is, ami reményeim szerint rövid időn belül megérkezik.
Ugyancsak fontos volt számomra, hogy rendezzük a közterületek, a középületek és a falu által használt területek alatti földek tulajdonjogi viszonyát. Ebből már elég sok megvalósult, de még marad feladat a következő évekre is.
Most fejezzük be a közvilágítás korszerűsítését. Az eddigi világító testek rengeteg energiát fogyasztottak, a káros anyagok kibocsátásával pedig szennyezték a környezetet. Így helyettük új, LED-es lámpákat szereltünk fel. Ez a beruházás nemcsak esztétikai szempontból lényeges, de a közbiztonsági előírásoknak is eleget tesz.
A tavalyi évben Európa Uniós támogatással egy négy napos, nagyszabású rendezvényt tudtunk megszervezni, az Ipolynyéki Szüreti Fesztivált és a Testvértelepülések Találkozóját. Az eseményre elhoztuk a Csárdáskirálynő című operettet is.
Ugyancsak nagy összeget nyertünk idén is az esemény folytatására, de a koronavírus-járvány miatt ezt a segítséget átcsoportosítottuk a következő évre. Mindemellett önállóan, vagy valamelyik intézménnyel és civil szervezettel együttműködve kisebb horderejű eseményeket is megvalósítottunk, mint például a tavaszi hulladékgyűjtés, a karácsonyi vásár, a lövészeti nap és a családi sportnap.
Részben külső pénzekből felújítottuk a községi hivatallal szembeni régi adóhivatal épületét és megnyertük a WIFI az Ön számára nevű pályázatot. Sikeres volt az energetikai szolgálatok fejlesztésére és az ápolói szolgáltatás támogatására benyújtott pályázatunk és szert tettünk egy szabadtéri mobil színpadra és padokra.
Önerőből korszerűsítettük a szennyvíz tisztító állomás levegőztető rendszerét, belülről pedig felújítottuk az óvoda középső pavilonját a középső csoport számára. A könyvtárat átköltöztettük a kultúrház felső emeletére és egy nyertes pályázatnak köszönhetően hamarosan új könyvekkel gazdagodunk. A sport-épületben a mai kívánalmakat kielégítő konditermet alakítottunk ki, amelyet hamarosan igénybe vehetnek a testedzésre vágyók.
A Bethlen Gábor Alap segítségével korszerűsítettük az iskolai konyhát, a Nekvinum és a Gazdák Erdeje vadásztársaságnak pedig a szabadtéri rendezvényeikhez szükséges eszközöket, így katlanokat, sátrakat és sörszetteket vásároltunk és fejlesztettük az audiotechnikai rendszert.
Az INTERREG SK-HU határon átnyúló pályázata eredményeként a helyi vadásztársaság és Magyarnándor község önkormányzata együttműködésével jövőre befejezzük a tanösvények kiépítését és felújítását a határ mindkét oldalán.
Új munkahelyeket teremtve megalakítottuk a helyi szociális vállalatot, amely elsősorban a falu által kezelt közterületeket és középületeket tartja karban, de emellett igény szerint egyéb megbízásokat is elvállal Ipolynyéken és környékén.
Örököltem három nyertes projektet, az egyik a műfüves pálya, a másik a sport-épület felújítása, amelyeket további 110 ezer euróval kellett a falunak kiegészítenie önköltségből, ezen kívül még 248 darab 1050 literes komposztálót osztottunk szét a családoknak.
A gazdasági és a pénzügyi válság, valamint a koronavírus-járvány miként hatott a községre?
Kétezer tizennyolcban, amikor a polgármesteri székért indultam, meg sem fordult a fejemben, hogy feladataim elvégzését mennyire megnehezíti majd egy olyan világjárvány, mint a COVID-19, amely jelentősen átcsoportosította a prioritásokat. Az óvintézkedésekre pénzt és energiát kellett fordítani.
Negatívumként kell megemlítenem, hogy az állam kiértékelés nélkül söpörte le a beadott pályázatokat.
Milyen módon oldja meg az önkormányzat a bevételi eszközök fogyatkozását?
A vírusnak köszönhetően megfogyatkoztak a bevételi eszközeink. Az állam kevesebb pénzt adott az önkormányzatoknak, de utólagosan ezt a kiesést kölcsön formájában „pótolta”.
A hátralévő kétéves megbízatás alatt melyek az önkormányzat prioritásai?
A következő két évben terveim között szerepel a járdák kiépítése Felsőnyéken, illetve azok rendbehozatala Alsónyéken. Ezenkívül a csatornázási terv aktualizálása a kanalizáció kiépítése céljából, a községi hivatal felújítása, a játszótér modernizálása, az iskola fűtésének korszerűsítése, bérlakások építése, építkezési tervek előkészítése, a templom felújításának folytatása, sáncok rekonstrukciója, új kilátó és komposztáló kiépítése, a kultúrház és azon belül a könyvtár belső korszerűsítése is napirenden lesz.
Mindemellett 17 ezer eurót kaptunk a kultúrház környékének aszfaltozására, amit szintén jövőre valósítunk meg, rekonstruáljuk a tűzoltó szertárt, gyűjtőudvart hozunk létre és a Zöld község program keretében 84 darab fát ültetünk ki.
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok