Mostanság kevés szó esik házunk táján a kétnyelvű táblákról. Hála Istennek nem beszélünk táblaháborúról, táblarongálásokról, a messziről beköltözöttek elégedetlenségéről. Érsekkéty község központjában található épületre, a kultúrház falára múlt héten kerültek ki azok a táblák, amelyek két nyelven, azonos méretű betűkkel jelölik a település kulturális műsorainak otthont teremtő ház falát.

fotó: Mácsadi István

Mindenképpen törekednünk kell a vizuális kétnyelvűségre, hogy az ország különböző részéről idelátogatók is tudatosítsák, hogy a legutóbbi népszámláláskor a lakosság közel 90 százaléka magyar nemzetiségűnek vallotta magát, ezért megilleti őket az anyanyelvük használatának joga.

Lényeges, hogy azokat a nyelvi jogokat, amelyeket a hatályos jogszabályok biztosítanak, a legkevesebb anyagi ráfordítással olyan irányba tudjuk terelni, ami új helyzetet teremt a magyar nyelv használatát tekintve Szlovákiában.

Személyes véleményem szerint elsősorban a vizuális kétnyelvűségre kell helyezni a hangsúlyt, és ebben az önkormányzatoknak erős jogköreik vannak. Az önkormányzati jogkörökön keresztül csak a polgármestereken múlik, hogy figyelmeztesse például az építkezési engedély kiadásakor a befektetőt, hogy munkafelügyeleti szempontból az adott építkezési terület összes információjának kétnyelvűnek kellene lennie.

A törvény értelmében többek között kötelező az intézmények kisebbségi nyelven történő megnevezése és megjelölése, az alapvető információk közlése a nemzetiség nyelvén. De kötelező a jogszabály szerint a képviselő-testületi ülések meghívóját, jegyzőkönyvét és az önkormányzati rendeleteket is lefordítani a kisebbség nyelvére, valamint a veszélyre figyelmeztető információkat is fel kell tüntetni magyarul azokon a településeken, amelyek szerepelnek a Szlovák Köztársaság kormányrendeletében felsorolt azon községeknek a jegyzékén, ahol a Szlovák Köztársaság nemzeti kisebbséghez tartozó polgárai a lakosság legkevesebb 20%-át alkotják. Ennek módosított változata 2012 januárjától érvényes.

Reméljük az idei népszámlálás utáni számok kedvezőek lesznek járásunk többi településein is.

Kétyen mindez példaértékűen működik. Reméljük nem csak ott élnek a törvény által biztosított jogokkal, és más települések is harcolni fognak anyanyelvük megmaradásáért.

Dicséret illeti kétyi polgártársainkat, vegyünk példát róluk!

Címkék: , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.03.28.

Villanyszerelő és influenszer egyben – egy jópofa Ipoly menti csapat, akit felvillanyoz az elektromosság

Egy teljesen új villanyszerelési személetet képvisel egy fiatal csapat az Ipoly mentén.A mai, digitális korban egyre nagyobb hangsúly…

2025.03.31.

Intézményt akarunk vagy minőséget?

Hangzott el a kérdés 2025. március 6-án az ipolysági városházán a Honti Kaszinó rendezvényén. Voltunk, vagyunk. Leszünk? című…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb