Évtizedek óta tevékenykedik aktívan a magyar közösség szolgálatában a Csemadok oroszkai alapszervezete. Október 27-én a helyi kantinban szervezték meg színvonalas ünnepségüket. A maréknyi társaság szívügyének tartja máig a hagyományok őrzését és ápolását.
Adamcsok Magdolna az alapszervezet elnöke megnyitójában üdvözölte az egybegyűlteket, majd beszédében hangsúlyozta: az esemény lehetőséget ad, hogy megálljunk, visszatekintsünk, számot adjunk, erőt merítve ezzel az újabb kihívások leküzdésére.
A Csemadok 1949-es megalakulását követően néhány hónap leforgás után létrejött az oroszkai alapszervezet is. A tősgyökeres oroszkaik számára mindig is fontos volt a szülőföld, az anyanyelv, a magyarság, a hagyományápolás, a nemzeti ünnepeinkre való megemlékezés.
Az alaspszervezet megélt már szebb napokat is, de az égő fáklyát nem hagyják kialudni a lelkes patrióták.
“Erről tanúskodnak az írásos említések, néhány fénykép, amely megtalálható a krónikában”
– tudhattuk meg Matyó Lászlótól, a Területi Választmány oszlopos tagjának visszatekintéséből.
A rendezvény színvonalát Csudai Ildikó szavalattal, Smíd Erzsébet és Rigler Alíz pedig énekkel emelte. A szervezők teret engedtek a fiatal tehetségek számára is. Hegedűs Barbara hegedűtudását mutatta meg, Žákovič László pedig a tőle megszokott magas színvonalon szórakoztatta az egybegyűlteket.
A szervezet nem feledkezett el azokról sem, akik a község kulturális életében önzetlenül, fáradhatatlanul dolgoztak hosszú-hosszú éveken át, elismerő oklevelet vehettek át az egykori és jelenlegi aktív segítők.
A kitüntetések átadása után a környék hagyományőrző csoportjai léptek fel. A Lekéri Nefelejcs Éneklőcsoport, és a Csatai Rozmaring Asszonykórus Garam-menti nótacsokor összeállítással állt a színpadra.
A bőséges vendéglátást követően, a rendezvény végén Morvai Gábor betyár ruhában, karikás ostorral tartott bemutatót, majd 75 alkalommal lendítette a karikást, tisztelegve a CSEMADOK eddigi kifejtett munkája előtt.
A kultúrműsort követően a PLUTO zenekar szolgáltatta a talpalávaló muzsikát.
Az ünnepség a nemzeti imádságunk közös éneklésével kezdődött, és a felvidéki indulóval fejeződött be.
Jó volt átérezni, hogy Oroszkán vannak még közösségi emberek, akik számára fontosak az őseinktől kapott értékeink megőrzése, annak továbbadása.”
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok