Hosszú évtizedek óta problémát jelent Zselízen a csatornahálózat teljes körű kiépítettségének a hiánya. Bár a teljes lakosság több mint 60%-a le van fedve, a maradék negyven százaléknak viszont sok kellemetlenséget és nehézséget okoz a hiányosság. A jelenlegi csatornahálózat kétezres években több szakaszban lett kiépítve állami támogatásból, ám akkora büdzsé nem tellett, hogy az egész város lefedése megtörténhessen. Innentől kezdődik az az elégedetlenséghullám, ami a város érintett lakosaitól tapasztalható, teljes joggal, hiszen aki rá van kötődve a hálózatra, az hozzávetőlegesen két eurót fizet a szennyvízelvezetésért, míg akinek saját emésztőgödörből kell azt kiszívatnia, azoknak ennek sokszorosára jut ki az ár (egy húzatás 40-60 euróba kerül átlagosan). A 21. században egyáltalán nem kellene kérdésnek sem lennie ilyen alapvető dolognak a megléte. Ezt támasztja alá az az Európai Uniós irányelv, hogy 2021-re mindenhol elérhető legyen a közművesített ivóvízellátás és a csatornahálózat. Szlovákia nagyon messze áll még ettől a célkitűzéstől, de ahogy jelen ütemben halad és szorgalmazza az ügyet, még jó ideg is messze is marad.
Mindazonáltal ez egy olyan problematika, amit önmaga egy Zselíz méretű város sem tud megoldani. Bárki is lehet a polgármester és bárkik lehetnek is a képviselők, ha állami vagy EU-s forrást nem irányítanak ide, egyedül a város képtelen az akadályt megugrani.
„Hosszú évek óta részletekig kidolgozott projektterv és dokumentáció áll a rendelkezésünkre, amit a Környezetvédelmi Minisztérium előző kiírásában jóvá is hagyott. Ezért bár győztes, de nem eredményes pályázat lett a mienk. Forráshiány miatt ugyanis éppen eggyel a keretösszeget meghatározó vonal alatt helyezkedett el a projektünk, ugyanakkor fel vagyunk készülve, hogy ha ismét lehetőség kínálkozik, arra rögtön reagálni tudjunk. Remélhetőleg hamarosan lesznek új felhívások. Én és a városvezetés teljes mértékben elkötelezettek vagyunk a megoldást illetően és állíthatom, hogy az elsőszámú prioritásaink között van kérdés megoldása. Sajnos (főleg) nem rajtunk múlik”
– mondta el ezzel kapcsolatban Juhász András, Zselíz polgármestere.
Ezáltal a közel 8 millió eurós beruházás ismét elmaradt és tovább várat magára, míg a lakosok türelme egyre fogy (joggal). Pedig emlékezhetünk, magyar minisztere volt ekkor a tárcának, a Most-Hidas Sólymos László. Viszont az államigazgatásnak bármilyen kormánya is van és lesz, a probléma teljeskörű, országos viszonylatú felszámolására nagyobb odafigyelést és több forrást kellene szánnia.
A márciusban választott új kabinet egyelőre új kiírást még nem eszközölt, de Csenger Tibor (és e sorok szerzője) a júniusi miniszterelnöki találkozón felhozták a témát az új környezetvédelmi miniszternek, Ján Budajnak, aki szóbeli ígéretet tett, hogy foglalkozni fog a Garam menti város ügyével.
„A találkozó formális volt, egy fogadáson beszélgettünk a miniszterrel, aki nyitott volt irányunkba. Reméljük tettek is követik a szavakat”
– mondta el erről Csenger Tibor önkormányzati képviselő, egyben Nyitra megye alelnöke is.
Hasonló reménysugarat jelenthet a probléma megoldására Veronika Remišová újonnan kinevezett régiófejlesztési miniszter az önkormányzatoknak címzett felhívó levele is, amelyben a még ki nem merített EU-s kohéziós alapok felhasználását szorgalmazza olyan projektekkel, melyek megvalósításra készen állnak. A zselízi éppen ilyen. De reményteljes lehet az a horribilis mértékű hitelcsomag is, amit az Európai Unió vett fel a járvány okozta gazdasági visszaesés mérséklésére. A hozzávetőleg 40 milliárd euró bizalomra adhat okot a zselízi és az ahhoz hasonló problémák orvoslására is.
A problémakör összetettségét továbbá árnyalja az is, hogy míg a kanalizáció hiányzó részének kiépítése nem történik meg, a városvezetés feleslegesen fogna bele a helyi érvényű utcahálózat felújításába, ugyanis egy csatornahálózat-építési nagyberuházás az aszfaltburkolat felbontását feltételezi sok helyen. Pedig Zselíz utcáira is sok helyen ráférne a részbeni vagy teljes felújítás, ám addig ennek komplexszerűen való kezelése nem lehetséges és kénytelen váratni magára, amíg az előző probléma meg nem oldódik. Reméljük már nem sokáig.
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok